Trwa ładowanie...

Przepadła rezolucja ws. Ukrainy. Weto Rosji

Rada Bezpieczeństwa ONZ głosowała w piątek nad potępieniem aneksji czterech obwodów Ukrainy. Rezolucja jednak przepadła. Została zablokowana przez Rosję, która w Radzie Bezpieczeństwa dysponuje prawem weta.

ONZ. Rosja zablokowała rezolucję potępiającą aneksję części UkrainyONZ. Rosja zablokowała rezolucję potępiającą aneksję części UkrainyŹródło: East News, fot: Mary Altaffer
d2o5r9n
d2o5r9n

Projekt rezolucji zgłosili przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Albanii. W dokumencie potępiono bezprawny akt Rosji oraz wezwano władze tego kraju do wycofania wojsk z Ukrainy.

Za odrzuceniem rezolucji głosowała tylko Rosja. Cztery kraje wstrzymały się od głosu. To Chiny, Brazylia, Indie i Gabon. Dziesięć państw opowiedziało się za przyjęciem dokumentu, jednak został on odrzucony ze względu na sprzeciw Rosji.

Za potępieniem działań Rosji opowiedział się jeszcze w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który stwierdził, że "referenda na Ukrainie nie mają wartości prawnej i zasługują na potępienie".

d2o5r9n

Z uwagi na wprowadzony w tym roku nowy mechanizm, w wyniku weta Rosji rezolucja trafi pod obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: "Rosjanie cofają się wyłącznie przed siłą"

Putin ogłasza aneksję. Kuriozalne tłumaczenie

Przyłączenie do Rosji okupowanych części czterech obwodów Ukrainy: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, Putin ogłosił podczas piątkowego przemówienia wygłoszonego na Kremlu.

d2o5r9n

Prezydent Rosji już na początku odniósł się do wyników pseudorereferendów przeprowadzonych na okupowanych terenach Ukrainy. - Wybór wyborców jest ostateczny - podkreśla rosyjski dyktator.

W swoim przemówieniu prezydent Rosji powołał się także na Kartę Narodów Zjednoczonych. - Prawo do równości i samostanowienia wyzwolonych regionów wpisane jest w kartę ONZ - oświadczył Putin. - Zachód musi pamiętać, że ludzie z Chersonia, Doniecka, Ługańska czy Zaporoża są naszymi obywatelami. Są obywatelami Rosji. Na zawsze - podkreślał.

Bezprawna aneksja. Świat potępia Rosję

"Stany Zjednoczone potępiają dziś oszukańczą próbę aneksji suwerennego terytorium Ukrainy przez Rosję. Rosja łamie prawo międzynarodowe, depcze Kartę Narodów Zjednoczonych i pokazuje swoją pogardę dla pokojowych narodów na całym świecie" - napisał w piątkowym oświadczeniu prezydent USA Joe Biden.

d2o5r9n

Nielegalne zagarnięcie części terytorium suwerennego państwa potępiła też Unia Europejska oraz NATO.

"Ogłoszona przez Putina nielegalna aneksja niczego nie zmieni. Wszystkie terytoria nielegalnie okupowane przez rosyjskich najeźdźców są ziemią ukraińską i zawsze będą częścią tego suwerennego narodu" - oświadczyła na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Źródło: WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2o5r9n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2o5r9n
Więcej tematów