"Nowe otwarcie" wg Waniek
Autorka koncepcji "nowego otwarcia", czyli odpolitycznienia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zrezygnowała z członkostwa w SLD w 2001 roku (po 10 latach działalności w sejmie). Wtedy też prezydent Aleksander Kwaśniewski powołał ją do KRRiTV. Pożegnanie Danuty Waniek z partią przebiegało w atmosferze skandalu - po tym, jak pełniła funkcję wiceministra obrony narodowej, a następnie szefa kancelarii prezydenta, odmówiono jej pierwszego miejsca na liście SLD w okręgu warszawskim (miało to nastąpić za sprawą Jana Wieteski, szefa warszawskiego SLD i zaufanego człowieka Leszka Millera). W rozmowie z "Galą" Danuta Waniek powiedziała, że była to cena, jaką zapłaciła "za krytykę stylu pracy kierownictwa Sojuszu w stolicy".
Po wybuchu afery Rywina prezydent Aleksander Kwaśniewski wezwał członków KRRiTV do rezygnacji ze stanowisk. Stosowne oświadczenia złożyło tylko dwóch z dziewięciu członków tej instytucji - Danuta Waniek i Waldemar Dubaniowski. Prezydent nie przyjął ich dymisji, a po tym, jak dotychczasowy przewodniczący Rady Juliusz Braun zrezygnował ze stanowiska, Danuta Waniek została wybrana nową przewodniczącą (w marcu 2003 roku). Zasiadała na tym stanowisku do grudnia 2005 roku. Swoją koncepcję odpolitycznienia KRRiTV wprowadziła w życie uzgadniając nowy skład Rady z opozycją, wbrew swojemu partyjnemu koledze - Włodzimierzowi Czarzastemu.
Po odejściu z Krajowej Rady Danuta Waniek zaangażowała się w działalność naukową. Jest profesorem na Wydziale Politologii w ALMAMER Wyższej Szkole Ekonomicznej z siedzibą w Warszawie, prowadzi również zajęcia w Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego. Jest członkinią Rady Programowej Kongresu Kobiet.