Marchewka i nożyczki - atrybuty ministra
Grzegorz Kołodko to zwierzę polityczne. W zbiorowej świadomości zapisał się przede wszystkim jako organizator niezwykłych konferencji prasowych, na których ilustrował swoje propozycje zmian w prawie. Jako rekwizyty służyły mu m.in. koło ratunkowe, marchewka i nożyczki. Jednak jak sam zaznaczył w rozmowie z PAP w 2003 roku: "Jak się jest profesorem to się jest. A wicepremierem i ministrem finansów się bywa. I od dziś zmieniamy staropolskie przysłowie: do dwóch razy sztuka". Wtedy też definitywnie pożegnał się z działalnością w sejmie.
Zaczynał jako działacz PZPR, do której należał od 1969 do 1990 roku. Uczestniczył też w obradach Okrągłego Stołu, reprezentując stronę rządową. Czterokrotnie pełnił funkcję ministra finansów i wicepremiera: w rządzie Waldemara Pawlaka, Józefa Oleksego, Włodzimierza Cimoszewicza i Leszka Millera. Miał być zaprzeczeniem swojego poprzednika - Leszka Balcerowicza. Współpraca z prof. Kołodką w rządzie była trudna - pokłócił się m.in. z Hanną Gronkiewicz-Waltz, Waldemarem Pawlakiem i innymi ministrami. Odchodząc z polityki w 1997 roku był przekonany, że już do niej nie wróci. Jak powiedział "Polityce": "Okazało się, że co prawda dwa razy do tej samej rzeki się nie wchodzi, ale dwa razy wdepnąć w to samo bagno można".
Grzegorz Kołodko jest członkiem Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury oraz Rady Naukowej Fundacji Europejskich Studiów Postępowych. Tytuł profesorski uzyskał w 1989 roku. Został także wyróżniony tytułem doktora honoris causa ośmiu zagranicznych uniwersytetów. W latach 1983-1988 pracował też jako doradca prezesa NBP. W 2010 roku wydał swoją 40. Książkę pt. "Świat na wyciągnięcie myśli". Opublikowany w 2008 roku "Wędrujący świat" okazał się wielkim sukcesem wydawniczym - sprzedał się w nakładzie 60 tys. egzemplarzy. Obecnie prof. Kołodko wykłada w Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie sprawuje funkcję dyrektora Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji - TIGER.