Trwa ładowanie...
d3lm6nd

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Nieraz zalazła PiS-owi za skórę

Olga Tokarczuk uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla 2018 nieraz zalazła za skórę politykom i sympatykom PiS. Pisarka była mocno krytykowana, a nawet bojkotowana. Czym tak mocno podpadła zwolennikom partii rządzącej?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Olga Tokarczuk nieraz zalazła PiS-owi za skórę
Olga Tokarczuk nieraz zalazła PiS-owi za skórę (Agencja Gazeta, Fot: Tomasz Pietrzyk)
d3lm6nd

Olga Tokarczuk została niedawno uhonorowana w Kłodzku. Pisarka 5 października otrzymała odznaczenie "Zasłużony dla Powiatu Kłodzkiego". Decyzja zapadła mimo protestów radnych PiS.

Krystyna Śliwińska, radna i dyrektor biura poselskiego ministra Michała Dworczyka stwierdziła, że Tokarczuk nie zasługuje na odznaczenie. W kilkunastominutowej tyradzie zarzuciła pisarce fałszowanie historii i antypolonizm.

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Radni PiS protestowali

d3lm6nd

Do podobnej sytuacji doszło ponad trzy lata wcześniej w Wałbrzychu. Tokarczuk odebrała wyróżnienie "Zasłużona dla Miasta Wałbrzycha", mimo protestów radnych PiS. W trakcie uroczystości wyszli oni nawet z sali.

Prokuratura w Wałbrzychu zajmowała się nawet sprawą gróźb karalnych kierowanych, znieważenia i pomówienia Tokarczuk. Mimo licznych dowodów, sprawę umorzono.

Przeciw Tokarczuk protestował też Waldemar Bonkowski. Wyrzucony z PiS kontrowersyjny senator już w 2015 roku domagał się odebrania pisarce honorowego obywatelstwa Nowej Rudy.

Czytaj też: Olga Tokarczuk z noblem. Piotr Gliński gratuluje i składa niecodzienną deklarację
Olga Tokarczuk z noblem. Jarosław Kaczyński mówił o "Księgach Jakubowych"

d3lm6nd

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Nieraz zalazła PiS-owi za skórę

Krytyka m.in. ze strony sympatyków PiS wylała się na Tokarczuk po wywiadzie, jakiego w 2015 roku udzieliła TVP Info. Mówiąc o świeżo wydanych "Księgach Jakubowych" przekonywała, że Polacy "robili straszne rzeczy, jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów".

Tokarczuk wielokrotnie nieprzychylnie wypowiadała się o rządzie PiS. Wypominała krytykowanie WOŚP i nagonkę mediów publicznych na zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Pisarka wielokrotnie uczestniczyła w marszach równości.

Czytaj też:Nobel dla Olgi Tokarczuk. Donald Tusk gratuluje i wbija szpilę
Olga Tokarczuk z nagrodą Nobla. Prawicowe media przypominają kontrowersyjne wypowiedzi pisarki

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3lm6nd

Podziel się opinią

Share

d3lm6nd

d3lm6nd
Więcej tematów