Trwa ładowanie...

Ołeksij Arestowycz: Wojna potrwa do przyszłego lata

O wojnie, możliwych scenariuszach, sytuacji po obu stronach konfliktu i prawdopodobieństwie użycia przez rosyjskiego dyktatora broni jądrowej opowiedział niemieckiej gazecie "Bild" Ołeksij Arestowycz, jeden z najważniejszych i najbliższych doradców wojskowych prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. "Chcą nas przestraszyć i rozpocząć negocjacje" - ocenia postawę Rosjan.

Ołeksij Arestowycz, jeden z najważniejszych doradców prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, udzielił wywiadu "Bildowi" Ołeksij Arestowycz, jeden z najważniejszych doradców prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, udzielił wywiadu "Bildowi" Źródło: Wikimedia Commons
d20q2av
d20q2av

Ekspert ocenia, jak będzie w najbliższym czasie wyglądała sytuacja na obszarach zajętych przez wojska Federacji Rosyjskiej w Ukrainie i zaanektowanych poprzez sfingowane referenda. Władimir Putin ma klarowny, przewidywalny plan na te ukraińskie ziemie, jak uważa Arestowycz.

- Myślę, że wyśle ​​dużo żołnierzy do obrony tego obszaru. Mógłby postawić ultimatum mówiące, że broni terytorium Rosji i grozić nam taktyczną bronią jądrową, ale myślę, że to tylko blef. Myślę, że chcą po prostu poprawić swoją pozycję przetargową - mówi doradca Zełenskiego.

Ocenia, że wielu z mobilizowanych obecnie na front poborowych zginie. - Niektórzy z nich są rekrutowani i pięć dni później są na froncie - mówi Arestowycz, zaznaczając, że najprawdopodobniej już dziesiątki rekrutów, powołanych do szeregów armii Federacji Rosyjskiej, mogło polec zaraz po przyjeździe do Ukrainy.

d20q2av

Ołeksij Arestowycz: Wojna potrwa do przyszłego lata

- Są słabo wyposażeni, nie mają lekarstw i są uzbrojeni w zardzewiałe karabiny. Nie mają wykształcenia. Są jak uczniowie walczący z zawodowym bokserem - dodaje.

Sytuację, w której szeregi obrońców Ukrainy stanęły naprzeciwko drugiej potęgi militarnej świata, ocenia: - Zniszczyliśmy regularną armię rosyjską. Stracili 70 procent swojej armii. Nie widzę zwycięskiej strategii dla Putina - powiedział Arestowycz. - Prawdopodobnie chce stworzyć system taki jak Korea Północna – totalna obrona przed cywilizowanym światem - dodaje ekspert.

Według doradcy prezydenta Zełenskiego ukraińscy dowódcy, jak i prezydent kraju, nie przewidują negocjacji z najeźdźcą. Arestowycz ocenia, że wojna skończy się do lata 2023 roku. - Będziemy walczyć. Nie przestaniemy. Mentalnie już wygraliśmy, nawet broń nuklearna nie może nas powstrzymać. Nasz prezydent powiedział dzisiaj, że jeśli Putin zaanektuje nasze terytoria, nie będzie negocjacji. Finito. Zobaczymy to na polu bitwy - podsumowuje.

Franciszek nie jedzie do Ukrainy. "Papież nie do końca rozumie tę wojnę"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d20q2av
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d20q2av
Więcej tematów