OLAF ma wątpliwości. Prokuratura Krajowa zajmie się starymi śledztwami
Prokuratura Krajowa w Polsce planuje przeprowadzić przegląd śledztw, które są prowadzone w kraju, w związku z zawiadomieniami od Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Decyzja o przeglądzie jest wynikiem niedawnego spotkania przedstawicieli polskiej prokuratury z kierownictwem unijnej instytucji.
Jednym z głównych powodów dla przeglądu jest to, że przedstawiciele OLAF-u zwrócili uwagę na niską skuteczność polskich prokuratur w prowadzeniu śledztw, które były inicjowane na podstawie zawiadomień od ich organizacji. Według statystyk OLAF-u, od 2020 roku, złożono 16 takich zawiadomień, ale tylko trzy z nich zakończyły się aktami oskarżenia, przekazał RMF FM.
Dodatkowo, niektóre z tych postępowań zostały umorzone, co spowodowało kolejne zarzuty ze strony OLAF-u. Instytucja zauważyła, że nie była informowana o powodach decyzji procesowych związanych z umorzeniem lub odmową wszczęcia spraw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wybory europejskie. Polityk Lewicy potwierdził start
Problem z dotacjami unijnymi
Na chwilę obecną, nie ma szczegółowych informacji na temat konkretnych zawiadomień, które budzą wątpliwości. Wiadomo jednak, że dotyczą one nieprawidłowości w rozliczaniu unijnych dotacji. Nie tylko te związane z funduszami na rozwój, ale również na przykład pieniądze, które polscy eurodeputowani otrzymywali na prowadzenie biur, czy dojazdy na sesje parlamentu, poinformował RMF FM.
Czytaj także:
Źródło: RMF FM