Okresy zagrożenia w polskiej energetyce. Komunikat PSE
Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okresy zagrożenia, które przypadają na piątkowy wieczór - wynika z komunikatu PSE. Chodzi o dwie kluczowe godziny.
23.09.2022 | aktual.: 23.09.2022 12:21
Okresy zagrożenia mają przypaść na piątek 23.09.2022 r. i godziny 19.00 - 20.00 oraz 20.00 - 21.00 - wynika z informacji przekazanych przez PSE.
Eksperci zaznaczają, że ta sytuacja nie będzie miała konsekwencji dla odbiorców końcowych. Ostrzeżenie ważne jest jednak dla elektrowni - zauważa TVN24 BiS. Dla operatorów siłowni oznacza to bowiem, że na sygnał operatora mają dostarczyć zakontraktowaną moc.
Rezerwa mocy w systemie energetycznym okazała się tak niska, że PSE po raz pierwszy ogłosiły okres zagrożenia rynku mocy. Jak wyjaśnia money.pl, to standardowa procedura operatora systemu przesyłu energii elektrycznej w momencie, kiedy poziom nadwyżki produkcji energii w systemie spada poniżej ustalonego poziomu
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najbliższa zima będzie ciężka dla Europy i dla Polski. Nie sądzę jednak, aby w polskich domach było zimno - powiedział Wirtualnej Polsce prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Ocenił, że wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną.
Obajtek dla WP: nadchodząca zima będzie ciężka dla Europy
W opublikowanym w środę wywiadzie dla Wirtualnej Polski Daniel Obajtek ocenił, że zbliżająca się zima pod względem energetycznym będzie ciężka dla Polski i całej Europy. Podkreślił znaczenie solidarności europejskiej w tym kontekście.
- Polska nie jest samotną wyspą. Jesteśmy powiązani gospodarczo chociażby z naszymi sąsiadami, więc mówię, że jest to problem całej Europy. I teraz trzeba skupić się na szukaniu rozwiązań - w różnych obszarach gospodarki" - zastrzegł prezes PKN Orlen. "W Polsce zrobiliśmy już dużo pod względem bezpieczeństwa dostaw gazu, energii elektrycznej i węgla. Nie sądzę, żeby zimą było w domach zimno. Jest niestety inna kwestia - ceny tych produktów - zauważył.
Jego zdaniem "w przypadku rynku energetycznego i różnych propozycji stałych lub średnich cen w najbliższych miesiącach muszą to być procesy wspólne dla całej Unii Europejskiej. Tylko solidarność europejska jest w stanie sprawić, że w żadnym kraju sytuacja nie będzie trudna".