2000 kWh. Ile to prądu? Czy da się zmieścić w limicie wyznaczonym przez rząd?
Zapowiedziane przez rząd zamrożenie ceny prądu do 2000 kWh spotkało się z oburzeniem opozycji oraz wielu Polaków. Jak wskazują, tej zimy ciężko będzie zmieścić się w rządowym pułapie. Ile w praktyce wynosi 2000 kWh energii elektrycznej? Jak sprawdzić zużycie prądu? Według rządu, w wyznaczonym limicie mieści się około 61 procent gospodarstw.
2000 kWh - tyle prądu maksymalnie można zużyć przez rok, by zapłacić za energię mniej. Tarcza Solidarnościowa ogłoszona przez premiera Mateusza Morawieckiego pod koniec września spotkała się ze sceptycznym przyjęciem przez Polaków. Wielu obywateli wskazuje, że rocznie zużywa nawet kilkakrotnie więcej energii. "Moje roczne zużycie prądu to w całym 2021 roku 7700 kWh" - pisze jeden z naszych czytelników.
2000 kWh rocznie. Jak policzyć zużycie prądu przez domowe sprzęty?
Obliczenie szacunkowego zużycia energii przez poszczególne sprzęty domowe jest proste. Aby poznać przybliżoną wartość, potrzebne będą dane dotyczące:
- mocy urządzenia podanej w Watach
- czasu pracy urządzenia
- ceny jednostkowej za 1 kWh energii elektrycznej dla gospodarstwa.
Aby obliczyć, ile kilowatogodzin zużywa dane urządzenie, należy podzielić moc urządzenia podaną w Watach (W) przez 1000. Następnie wynik obliczeń trzeba pomnożyć przez czas pracy urządzenia - np. 12 godzin na dzień.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dramatyczna sytuacja polskiej emerytki. Innego wyjścia nie będzie miała
Podczas obliczeń warto pamiętać, że podany wynik jest jedynie wartością poglądową - sprzęty pozostawione w tzw. trybie czuwania dalej pobierają energię elektryczną. Dodatkowo urządzenia mogą pobierać różną ilość prądu w zależności od ich eksploatacji.
Czy da się zmieścić w limicie 2000 kWh?
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnie zużycie prądu w Polsce w 2021 roku wyniosło 2000 kWh, przy czym w miastach osiągało ono wartość około 1742 kWh w miastach oraz 2452,9 kWh na obszarach wiejskich.
Nadsyłane do naszej redakcji wiadomości od czytelników wskazują jednak, że faktyczne zużycie prądu w gospodarstwach domowych jest o wiele wyższe.
- "[...] my z mężem mieszkamy w średniej wielkości domu jednorodzinnym, posiadamy płytę indukcyjną, piekarnik na prąd oraz wszystkie inne urządzenia, które są niezbędne w każdym domu (łącznie z centralnym ogrzewaniem na pellet oraz bojlerem) i posiadamy oświetlenie energooszczędne, a zużywamy w ciągu roku w granicach 3000 kWh" - to słowa pani Krystyny ze Zduńskiej Woli.
- "Do tej pory zużycie energii przez samą pompę to ok. 7,5 tysiąca kWh. Pozostaje reszta urządzeń w tym płyta indukcyjna. Mamy końcówkę września - przed nami okres grzewczy 2022/2023, pobranie prądu z Tauron w tym roku 7.682 kWh" - to wiadomość od pani Anny z Częstochowy.
- "W najcieplejszym okresie roku (przy wyłączonym ogrzewaniu podłogowym w łazience i niedziałającym w ogrodzie oświetleniu) zużywamy około 350 kWh miesięcznie. W innych miesiącach zużycie oscyluje w okolicach 450-500kWh miesięcznie. Roczne zużycie to okolice 5000 kWh rocznie. Nie mamy najmniejszych szans zejść poniżej 4000 kWh [...]" - to wiadomość od pana Radosława z Gdańska.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Na nieproporcjonalny limit taniego prądu narzeka także wiele internautów, wskazujących, że zużycie poniżej 2000 kWh energii możliwe jest jedynie w przypadku gospodarstw jednoosobowych, oraz osób stosujących duże oszczędności.
Jak sprawdzić zużycie energii? Pomagają operatorzy
Najprościej zaglądnąć do rachunków. W rozliczeniu zawsze podana jest ilość zużytej energii wyrażona w kWh. W przypadku miesięcznych lub okresowych rachunków można pomnożyć daną wartość przez odpowiednią liczbę, by otrzymać prognozowane, wstępne zużycie roczne i sprawdzić, czy zmieścimy się w rządowym limicie 2000 kWh.
W odpowiedzi na potrzeby klientów najpopularniejsi dostawcy energii przygotowali także aplikacje oraz strony internetowe, pozwalające śledzić bieżące zużycie prądu. Wystarczy zalogować się na prywatne konto znajdujące się w serwisie lub w niektórych przypadkach - podać swoje dane oraz informacje dotyczące licznika, by otrzymać zestawienie na skrzynkę mailową.