Ogromna siła ognia. Pioruny strzelają nad Bałtykiem
3. Warszawska Brygada Rakietowa będzie pierwszą jednostką polskiej armii, która zostanie wyposażona w amerykańskie rakiety Patriot. Teraz jako pierwsza testowała na nadmorskim poligonie w Ustce pociski przeciwlotnicze Piorun z seryjnego zestawu Pilica. Takie rakiety wysłaliśmy Ukrainie.
O strzelaniach przeprowadzonych przez 3. Warszawską Brygadę Rakietową na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych między Ustką a Jarosławcem poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Jak wyjaśniają służby prasowe brygady testy "zakończono sukcesem, co potwierdziły wyniki strzelań bojowych z zestawu Pilica zakończone zniszczeniem celu MJ-7 Szogun rakietą Piorun". Mundurowi pokazali zdjęcia znad Bałtyku.
Pierwsze takie strzelanie
Były to pierwsze strzelania w warunkach poligonowych pociskiem przeciwlotniczym Piorun z seryjnego już zestawu przeciwlotniczego Pilica - zauważa portal defence24.pl.
Polska armia korzysta już z dwóch systemów PSR-A Pilica z sześciu zamówionych. Nie jest wykluczone, że resort obrony zdecyduje o zakupie następnych zestawów.
Zadaniem zestawów Pilica jest m.in. osłona przeciwlotnicza sprzętu z programu Narew i Wisła. Zdalnie sterowany zestaw jest umieszczony na podwoziu samochodu ciężarówki Jelcz.
Ukraina. Rakieta Piorun stała się kultowa
Rakiety przeciwlotnicze Piorun robią furorę w Ukrainie, a w mediach społecznościowych wokół nich powstał prawdziwy kult - poinformował niemiecki dziennik "Welt".
Dziennik zauważa, że zdecydowana większość Ukraińców postrzega Polskę "jako najważniejszego partnera i mają ku temu powody".
Jedyny taki poligon NATO
Centralny Poligon Sił Powietrznych w Wicku Morskim pod Ustką jest jedynym takim poligonem nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Od czasu przystąpienia Polski do NATO ćwiczą tu regularnie jednostki przeciwlotnicze z niemal wszystkich armii Sojuszu.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski