"Ogłoszenie o pracę" i na front. Rosja rekrutuje żołnierzy w Afryce
Rosja intensyfikuje rekrutację żołnierzy w Afryce na ukraiński front, oferując atrakcyjne zarobki. Proceder ten dotyka m.in. armię Kamerunu, gdzie żołnierze dezerterują, by dołączyć do rosyjskich sił zbrojnych.
Co musisz wiedzieć?
- Rekrutacja w Afryce: Rosja rekrutuje żołnierzy na ukraiński front poprzez ogłoszenia o pracę i kontrakty z afrykańskimi armiami.
- Problem w Kamerunie: Władze Kamerunu zaostrzyły przepisy dotyczące opuszczania kraju przez żołnierzy z powodu licznych dezercji do Rosji.
- Atrakcyjne zarobki: Rosja oferuje żołd w wysokości ok. 2 tys. dolarów miesięcznie, co znacznie przewyższa zarobki w armii Kamerunu.
Jak Rosja rekrutuje żołnierzy w Afryce?
Brytyjski dziennik "The Telegraph" poinformował, że Rosja intensyfikuje rekrutację żołnierzy w Afryce na ukraiński front. Proces ten odbywa się poprzez ogłoszenia o pracę, które w rzeczywistości okazują się być ofertami służby wojskowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koszmar pracy w przedwojennej Polsce. Szef mógł niemal wszystko
Dodatkowo Rosja oferuje kontrakty żołnierzom z afrykańskich armii, co przyciąga wielu z nich do rosyjskich sił zbrojnych.
Przeczytaj także: Zmasowany ostrzał Kijowa. Zabici i ranni w Odessie
Dlaczego żołnierze z Kamerunu wybierają Rosję?
Problem dezercji dotknął szczególnie armię Kamerunu, gdzie władze w Jaunde zaostrzyły przepisy dotyczące opuszczania kraju przez personel wojskowy. Powodem dezercji są przede wszystkim atrakcyjne zarobki oferowane przez Rosję.
Średnia pensja szeregowego w Kamerunie wynosi nieco ponad 90 dolarów, podczas gdy Rosja oferuje ok. 2 tys. dolarów miesięcznie.
Przeczytaj także: "Trump nie może się zdecydować". Mocne słowa byłego szefa BBN
Jakie są konsekwencje rekrutacji?
W mediach społecznościowych w Kamerunie pojawiają się wpisy z prośbami o informacje na temat krewnych, którzy trafili do rosyjskiej armii i przestali się komunikować.
Szacuje się, że na ukraińskim froncie zginęło blisko 70 kameruńskich żołnierzy. Niezależne ośrodki analityczne potwierdzają istnienie tego procederu, a dane Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem z Pretorii wskazują, że głównym motywem jest wysokość zarobków, a nie wsparcie dla Rosji.
Przeczytaj także: NATO chce większych wydatków na obronę powietrzną. Kreml reaguje
Jakie są straty Rosji na ukraińskim froncie?
Według szacunków Centre for Strategic and International Studies, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r., Rosja straciła blisko 1 mln żołnierzy, wliczając w to zabitych i rannych. To pokazuje skalę problemu, z jakim boryka się rosyjska armia, co zmusza ją do poszukiwania nowych rekrutów w Afryce.