Odwołano wtorkowe posiedzenie komisji polityki społecznej i rodziny
• Zaplanowane posiedzenie komisji społecznej i rodziny zostało odwołane
• Komisja miała zająć się prezydenckim projektem ustawy obniżającej wiek emerytalny
• Powodem odwołania była niedyspozycja zdrowotna posła PiS
Odwołano zapowiadane na wtorek posiedzenie komisji polityki społecznej i rodziny, która miała się zająć prezydenckim projektem ustawy obniżającej wiek emerytalny - poinformowała szefowa komisji Beata Mazurek (PiS). Powodem odwołania posiedzenia jest niedyspozycja zdrowotna posła PiS Jana Mosińskiego.
Posiedzenie sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny miało się rozpocząć we wtorek o godzinie 16. Komisja miała się zająć prezydenckim projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Jak poinformowała szefowa Komisji Beata Mazurek (PiS), wtorkowe posiedzenie komisji nie odbyło się ze względu na niedyspozycję zdrowotną posła Jana Mosińskiego (PiS), kierującego pracami podkomisji, w której był omawiany prezydencki projekt obniżający wiek emerytalny. - Jak tylko wróci do zdrowia niezwłocznie zwołam posiedzenie komisji - zapowiedziała.
Wyraziła nadzieję, że będzie to możliwe jeszcze w tym tygodniu. Zastrzegła jednak, że jest to uzależnione od stanu zdrowia posła Mosińskiego.
Niedyspozycję zdrowotną potwierdził poseł Mosiński, przewodniczący podkomisji, która zakończyła prace nad prezydenckim projektem ustawy. - Zdecydowały względy zdrowotne. Konsultowałem się już z lekarzem - mówił.
- W odwołaniu komisji nie ma żadnego podstępu. Mam nadzieję, że zdrowie pozwoli mi na, aby pojawić się na komisji jeszcze w tym tygodniu - podkreślił poseł PiS.
Na początku października sejmowa podkomisja zakończyła prace nad prezydenckim projektem ustawy ws. emerytur. Zarekomendowała poprawkę, które zakłada wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od pierwszego października 2017 roku.
Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada, pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia Sejmu na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.
Projekt zakłada przywrócenie niższego wieku przechodzenia na emeryturę. Podczas wysłuchania publicznego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.