Trwa ładowanie...
d35eefj

Odstrzał 40 białowieskich żubrów do wiosny?

O zgodę na odstrzał eliminacyjny w
przyszłym roku 40 żubrów ze stada w Białowieskim Parku Narodowym
(BPN) będzie zabiegał park u ministra środowiska - poinformował dyrektor BPN Józef Popiel. Wniosek jest właśnie
przygotowywany.

Share
d35eefj

Na taką ilość zgodziła się specjalna komisja składająca się m.in. z naukowców zajmujących się badaniem żubrów, która określa kryteria eliminacji. Komisja obradowała w minionym tygodniu.

Eliminowane ze stada będą przede wszystkim osobniki chore, agresywne i cielęta późno urodzone. Jeżeli minister środowiska wyda zgodę, odstrzały będą prowadzone do wiosny, zawsze odbywają się pod ścisłą kontrolą specjalistów.

W 2006 roku, za zgodą ministra ze stada wyeliminowano 30 żubrów. Liczba eliminowanych sztuk co roku jest mniej więcej taka sama.

Popiel podkreśla, że wyeliminowanie 40 sztuk w żaden sposób nie zagraża populacji białowieskiego żubra. W ostatnim sezonie w parku urodziło się 70 cieląt. Dyrektor podkreśla też, że eliminacje są konieczne, by zachować stado w dobrej kondycji. Dodał, że coraz więcej żubrów zapada na choroby pasożytnicze.

d35eefj

Kilkanaście lub nawet 20 żubrów zostanie też w przyszłym roku "wyeksportowanych" za granicę. W tym roku 6 żubrów pojechało do Francji, 2 do Niemiec - poinformował Popiel.

Specjaliści z BPN oceniają, że jeżeli obecna tendencja rozwoju stada utrzyma się, to w 2010 roku w polskiej części Puszczy Białowieskiej będzie żyło blisko 500 żubrów, a jeśli zaniechano by eliminacji byłoby to nawet 660 sztuk. Mówiono o tym m.in. w listopadzie podczas spotkania na temat programu ochrony żubra. Teraz w polskiej części puszczy żyje ich około 400.

Od kilku lat naukowcy podkreślają, że Puszcza Białowieska staje się dla takiej ilości żubrów zbyt mała, stąd różne projekty, których celem ma być np. szukanie nowej przestrzeni dla żubrów: przemieszczanie ich do innych puszcz czy nawet do prywatnych hodowli.

Jednym z działań na rzecz żubra jest zainicjowany w 2003 roku program "Żubr". W jego ramach będzie realizowany projekt "Kraina Żubra - ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej".

d35eefj

Jak poinformowała Dorota Ławreszuk z Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży, zakład dostał na ten cel z UE 956 tys. euro dotacji z programu LIFE Przyroda. Wartość całego projektu to prawie 1,4 mln euro. We wtorek w Białowieży miała być podpisana stosowna umowa z partnerami w tej sprawie: Białowieskim Parkiem Narodowym, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Fundacją Zielone Płuca Polski, ale z przyczyn formalnych została przełożona na inny termin.

Projekt "Kraina żubra" ma być realizowany do 2010 roku. Zakłada różne działania. Jego głównym celem jest wypracowanie nowego podejścia do ochrony żubra, poprawa warunków bytowania tych zwierząt, monitoring stada.

d35eefj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35eefj
d35eefj
Więcej tematów