Trwa ładowanie...
odra

Odra coraz groźniejsza w Polsce. Ogromny wzrost zachorowań

Eksperci są przerażeni. Z najnwoszych danych wynika, że od początku roku do końca lipca w Polsce odnotowano aż 1,3 tys. przypadków odry. To kilkanaście razy więcej niż rok wcześniej.

Share
Odra coraz groźniejsza w Polsce. Ogromny wzrost zachorowań
Źródło: iStock.com
d29xqha

Alarmujące liczby przedstawił w raporcie Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Od 1 stycznia do 31 lipca służby sanitarne zanotowały w Polsce 1338 przypadków odry.

To ogromy wzrost liczby chorych. Dla porównania: w pierwszych siedmiu miesiącach ubiegłego troku było 99 zachorowań. W całym 2018 r. w Polsce zarejestrowano 339 przypadków odry, w 2017 r. - 63 - wylicza rynekzdrowia.pl.

Chociaż odra od lat wydawała się opanowana, choroba wraca z powodu coraz większej liczby ludzi, którzy rezygnują ze szczepień ochronnych. Lawinowy wzrost zachorowań obserwuje się m.in. na Ukrainie.

d29xqha

Zachorowanie na odrę niesie ze sobą ryzyko powikłań w postaci zapalenia płuc czy mięśnia sercowego, a także problemów neurologicznych. Do głównych objawów choroby należą wysoka gorączka, wysypka, kaszel oraz światłowstręt.

#bezpieczniWPolsce

Poprzez wakacyjną akcję Wirtualnej Polski chcemy ostrzegać naszych czytelników o utrudnieniach spowodowanych wypadkami i innymi niebezpiecznymi zdarzeniami.

Tagujcie swoje materiały hasztagiem#bezpieczniWPolsce i razem z nami informujcie o niebezpiecznych sytuacjach. Wysyłajcie swoje zdjęcia i nagrania na adres dziejesie.wp.pl bądź nasz profil na Facebooku WP Dziejesie.

Zobacz także: Miller woli Tuska jako prezydenta. Reakcja Biedronia

d29xqha

Podziel się opinią

Share
d29xqha
d29xqha
Więcej tematów