Trwa ładowanie...
d3b0o87

Włochy. Kara za brak szczepień

181 euro – to wysokość grzywny dla rodziców niezaszczepionych dzieci, które zachorowały na odrę. Kary nałożyła służba zdrowia w Rimini. To pierwszy przypadek zastosowania tzw. kar sanitarnych we Włoszech.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Włoskie służby ukarały rodziców niezaszczepionych dzieci, które zachorowały na odrę
Włoskie służby ukarały rodziców niezaszczepionych dzieci, które zachorowały na odrę (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER | Damian Słomski)
d3b0o87

W całym regionie Emilia-Romania, w którym leży Rimini, służby ukarały 15 rodzin, w których dzieci w wieku powyżej 6 lat zaraziły się odrą.

Wcześniej kary finansowe nakładano na rodziców, którzy do przedszkoli i szkół nie dostarczali obowiązkowych świadectw szczepień swoich dzieci lub fałszowali te dokumenty. Teraz, po raz pierwszy, ukarano dorosłych za to, że dzieci zachorowały na odrę.

Przedstawiciele służby zdrowia z Rimini, cytowani przez lokalne wydanie dziennika "Corriere della Sera", podkreślają, że zaoferowali rodzinom szczepienia. Następnie wobec ich odmowy, w terminie 60 dni przewidzianym przez prawo, przystąpili do działania.

d3b0o87

Gazeta podkreśliła, że ukarani rodzice zapowiedzieli, że będą zabiegać o uchylenie grzywny. Zaznaczyli zarazem, że to jedyny taki przypadek we Włoszech.

Dzienna stawka za brak szczepień

Wymierzenie kar zbiega się w czasie z decyzją władz miasta Rimini, które zdecydowały, że kara za nieprzestrzeganie obowiązku szczepień dzieci do 6. roku życia wynosić będzie 50 euro dziennie.

Eksperci podkreślają, że w regionie Emilia-Romania prężnie działają ruchy przeciwników szczepionek.
We Włoszech notuje się stały wzrost zachorowań na odrę. W pierwszym kwartale tego roku stwierdzono ponad 550 zachorowań.

d3b0o87

Obowiązkowe szczepienia, które przewiduje ustawa, to te przeciwko błonicy, polio, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, tężcowi, krztuścowi, różyczce, śwince, ospie, odrze i bakterii haemophilus influenzae typ B.

Źródło: PAP

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: „Tylko nie mów nikomu”. Prokuratorzy przeanalizują przypadki ujawnione w filmie. Komentarz Sekielskiego

d3b0o87

Podziel się opinią

Share
d3b0o87
d3b0o87