Trwa ładowanie...

Włochy. Kara za brak szczepień

181 euro – to wysokość grzywny dla rodziców niezaszczepionych dzieci, które zachorowały na odrę. Kary nałożyła służba zdrowia w Rimini. To pierwszy przypadek zastosowania tzw. kar sanitarnych we Włoszech.

Włochy. Kara za brak szczepieńŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER | Damian Słomski
de0rty2
de0rty2

W całym regionie Emilia-Romania, w którym leży Rimini, służby ukarały 15 rodzin, w których dzieci w wieku powyżej 6 lat zaraziły się odrą.

Wcześniej kary finansowe nakładano na rodziców, którzy do przedszkoli i szkół nie dostarczali obowiązkowych świadectw szczepień swoich dzieci lub fałszowali te dokumenty. Teraz, po raz pierwszy, ukarano dorosłych za to, że dzieci zachorowały na odrę.

Przedstawiciele służby zdrowia z Rimini, cytowani przez lokalne wydanie dziennika "Corriere della Sera", podkreślają, że zaoferowali rodzinom szczepienia. Następnie wobec ich odmowy, w terminie 60 dni przewidzianym przez prawo, przystąpili do działania.

Gazeta podkreśliła, że ukarani rodzice zapowiedzieli, że będą zabiegać o uchylenie grzywny. Zaznaczyli zarazem, że to jedyny taki przypadek we Włoszech.

de0rty2

Dzienna stawka za brak szczepień

Wymierzenie kar zbiega się w czasie z decyzją władz miasta Rimini, które zdecydowały, że kara za nieprzestrzeganie obowiązku szczepień dzieci do 6. roku życia wynosić będzie 50 euro dziennie.

Eksperci podkreślają, że w regionie Emilia-Romania prężnie działają ruchy przeciwników szczepionek.
We Włoszech notuje się stały wzrost zachorowań na odrę. W pierwszym kwartale tego roku stwierdzono ponad 550 zachorowań.

Obowiązkowe szczepienia, które przewiduje ustawa, to te przeciwko błonicy, polio, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, tężcowi, krztuścowi, różyczce, śwince, ospie, odrze i bakterii haemophilus influenzae typ B.

Źródło: PAP

de0rty2

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: „Tylko nie mów nikomu”. Prokuratorzy przeanalizują przypadki ujawnione w filmie. Komentarz Sekielskiego

de0rty2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de0rty2
Więcej tematów