Trwa ładowanie...

Odra atakuje na Pomorzu. Cztery przypadki odry na terenie dużej firmy. 1000 osób objętych nadzorem

Coraz więcej przypadków odry w Polsce. Sanepid alarmuje o przypadkach na Pomorzu. - Zachorowały 4 nieszczepione osoby pracujące w dużej firmie produkcyjnej w powiecie kwidzyńskim - poinformował pomorski inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak.

Odra atakuje na Pomorzu. Cztery przypadki odry na terenie dużej firmy. 1000 osób objętych nadzoremŹródło: 123RF
dl74f1f

Do tej pory na Mazowszu odnotowano 18 przypadków podejrzenia zachorowania na odrę: 17 w powiecie pruszkowskim i jeden w warszawskim. Ale pojawiają się doniesienia o chorobie także w innych częściach Polski.

Sanepid informuje o ognisku odry w w dużej firmie produkcyjnej w powiecie kwidzyńskim. Chodzi o cztery osoby dorosłe. Prawdopodobnym źródłem zakażenia w Kwidzynie była osoba, która wróciła z Ukrainy i miała chorobę z wysypką, którą traktowano jako alergię. Ta osoba mieszka z trzema pozostałymi chorymi - informuje Radio Gdańsk.

Jak informuje dziennikarz RMF FM, chorzy pracowali w dużym zakładzie produkcyjnym, bezpośrednio narażonych na kontakt z nimi mogło być aż 950 osób, w tym 700 obywateli Ukrainy. Jak ustalił "Dziennik Bałtycki", zakażone osoby to obywatele Ukrainy: dwie kobiety i jeden mężczyzna. Kobieta i mężczyzna wymagali hospitalizacji, dlatego zostali przetransportowani do szpitala w Gdańsku. Trzecia osoba, w stanie dobrym, otrzymała zwolnienie larskie i została zwolniona do domu.

dl74f1f

W komunikacie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gdańsku czytamy, że 1000 osób z otoczenia chorych zostało objętych nadzorem epidemiologicznym. Wszyscy narażeni poddani zostaną profilaktycznym szczepieniom.

Coraz więcej zgłoszeń o odrze w Polsce

Jak podał GIS, na terenie Polski, w okresie od 1 stycznia do 15 października 2018 r. zarejestrowano 128 przypadków zachorowań na odrę. Dla porównania w roku 2017 roku zgłoszono ich 58.

W poniedziałek także w jednej z włodawskich szkół u jednego z uczniów zdiagnozowano objawy odry. Dziecko przyjechało z Ukrainy. Nastolatek jest uczniem liceum i mieszka w przyszkolnej bursie we Włodawie. Obecnie przebywa na obserwacji w specjalistycznym szpitalu wojewódzkim w Chełmie. Wszystko wskazuje na to, że nie był zaszczepiony przeciwko odrze.

dl74f1f

Odrę, jak informowały wczoraj lokalne media, stwierdzono także u 28-letniej Ukrainy na Warmii i Mazurach. Kobieta do szpitala w Ostródzie trafiła z Dobrego Miasta. Powiatowy inspektor sanitarny zdecydował, że 100 osób, które miały z nią kontakt zostanie zapobiegawczo zaszczepionych przeciwko odrze.

Jak informował niedawno "Dziennik Gazeta Prawna", przypadki odry ujawniono głównie u obywateli Ukrainy. Tam władze od ponad roku walczą z wysoką zachorowalnością na tę chorobę.

Objawy odry i powikłania

Wśród objawów odry można wymienić:

dl74f1f

- katar oraz kichanie (podobne jak przy przeziębieniu
- czerwona wysypka (na początku utrzymuje się na linii włosów, a następnie rozprzestrzenia na głowę, szyję i resztę ciała
- zapalenie spojówek
- wysoka gorączka
- szarawe plamy w jamie ustnej
- zmęczenie
- utrata apetytu

Odra rozprzestrzenia się drogą kropelkową, poprzez kaszel i kichanie. Infekcja trwa od 7 do 10 dni, choć u większość ludzi nie wywołuje powikłań, poważne komplikacje czasem się zdarzają. Wśród nich należy wymienić:

- zapalenie mózgu (zakażenie i obrzęk mózgu)
- drgawki gorączkowe
- zapalenie płuc
- zapalenie opon mózgowych
- zakażenie wątroby

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Codziennie staję przed lustrem i mówię, że życie jest cudowne"

dl74f1f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl74f1f
Więcej tematów