Trwa ładowanie...
d2efihj

Odra śmiertelnym zagrożeniem. Problem idzie z Ukrainy

Problem odry w Polsce rośnie na potęgę. Jest niezwykle zakaźną chorobą, a najbardziej zagrożone są dzieci. Eksperci mówią wprost: problem trzeba uregulować prawnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie wiadomo nawet, czy szczepienia na odrę na Ukrainie są obowiązkowe
Nie wiadomo nawet, czy szczepienia na odrę na Ukrainie są obowiązkowe (123RF)
d2efihj

Pod Siedlcami z dnia na dzień trzeba było zaszczepić przeciwko chorobie niemal 200 osób. W Ostródzie - prawie 900. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", przypadki odry ujawniono głównie u obywateli Ukrainy. Tam władze od ponad roku walczą z wysoką zachorowalnością na tę chorobę.

Dziennik tłumaczy, że napływ migrantów ujawnił pewną lukę prawną jeśli chodzi o kwestie szczepień, ponieważ nie ma jasności co do tego, według jakich procedur należy postępować. I kto powinien za szczepienia zapłacić.

Mamy dodatkowo kiepską wiedzę na temat problemów z odrą na Ukrainie. Nie wiadomo nawet, czy szczepienia na odrę na Ukrainie są obowiązkowe.

d2efihj

Niebezpiecznym historii związanych z odrą jest w Polsce coraz więcej. Jedna z nich miała miejsce w Kielcach. Z Ukrainy przyjechała chora na odrę dziewczynka. Zaraziła się od rodziny matki. Jej choroba mogła śmiertelnie zagrozić jej młodszej trzymiesięcznej siostrze.

Inna sytuacja miała miejsce pod Siedlcami, gdzie pracownik z Ukrainy przyjechał do Polski chory na Odrę. Zanim zgłosił się do lekarza, zaraził już 5 innych, także z Ukrainy, Żeby nie odpuścić do rozprzestrzeniania się choroby, ochronnie zaszczepiono aż 192 osoby. Podobna sytuacja miała miejsce w Ostródzie, tylko tam zaszczepiono aż 900 osób.

Odra zagrożeniem

Trzeba mieć na uwadze, iż jedna osoba jest w stanie zarazić do 20 niezaszczepionych osób. Zdaniem lekarzy przyczyną epidemii jest spadek liczby osób zaszczepionych. Na odrę chorują przede wszystkim dzieci.

d2efihj

W Europie, jedynie w pierwszej połowie 2018 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odnotowała ponad 41 tysięcy przypadków. 37 było śmiertelnych. Dla porównania w 2016 roku na odrę zachorowało nieco ponad 5000 osób, a w 2017… już ponad 24 tysiące. Wiadomo, że najwięcej ludzi zachorowało na odrę we Francji, Grecji i Włoszech. Wykryto tam kolejno 2741, 31892 oraz 3343 przypadku. Dla porównania w Polsce było ich jedynie 95.

Objawy odry i powikłania

Wśród objawów odry można wymienić:

- katar oraz kichanie (podobne jak przy przeziębieniu
- czerwona wysypka (na początku utrzymuje się na linii włosów, a następnie rozprzestrzenia na głowę, szyję i resztę ciała
- zapalenie spojówek
- wysoka gorączka
- szarawe plamy w jamie ustnej
- zmęczenie
- utrata apetytu

Odra rozprzestrzenia się drogą kropelkową, poprzez kaszel i kichanie. Infekcja trwa od 7 do 10 dni, choć u większość ludzi nie wywołuje powikłań, poważne komplikacje czasem się zdarzają. Wśród nich należy wymienić:

- zapalenie mózgu (zakażenie i obrzęk mózgu)
- drgawki gorączkowe
- zapalenie płuc
- zapalenie opon mózgowych
- zakażenie wątroby

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Wojna o lokale zastępcze. Mieszkańcy nazywają je "norami" i "ruderami"

d2efihj

Podziel się opinią

Share

d2efihj

d2efihj
Więcej tematów