Odra śmiertelnym zagrożeniem. Problem idzie z Ukrainy
Problem odry w Polsce rośnie na potęgę. Jest niezwykle zakaźną chorobą, a najbardziej zagrożone są dzieci. Eksperci mówią wprost: problem trzeba uregulować prawnie.
08.10.2018 | aktual.: 08.10.2018 07:04
Pod Siedlcami z dnia na dzień trzeba było zaszczepić przeciwko chorobie niemal 200 osób. W Ostródzie - prawie 900. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", przypadki odry ujawniono głównie u obywateli Ukrainy. Tam władze od ponad roku walczą z wysoką zachorowalnością na tę chorobę.
Dziennik tłumaczy, że napływ migrantów ujawnił pewną lukę prawną jeśli chodzi o kwestie szczepień, ponieważ nie ma jasności co do tego, według jakich procedur należy postępować. I kto powinien za szczepienia zapłacić.
Mamy dodatkowo kiepską wiedzę na temat problemów z odrą na Ukrainie. Nie wiadomo nawet, czy szczepienia na odrę na Ukrainie są obowiązkowe.
Niebezpiecznym historii związanych z odrą jest w Polsce coraz więcej. Jedna z nich miała miejsce w Kielcach. Z Ukrainy przyjechała chora na odrę dziewczynka. Zaraziła się od rodziny matki. Jej choroba mogła śmiertelnie zagrozić jej młodszej trzymiesięcznej siostrze.
Inna sytuacja miała miejsce pod Siedlcami, gdzie pracownik z Ukrainy przyjechał do Polski chory na Odrę. Zanim zgłosił się do lekarza, zaraził już 5 innych, także z Ukrainy, Żeby nie odpuścić do rozprzestrzeniania się choroby, ochronnie zaszczepiono aż 192 osoby. Podobna sytuacja miała miejsce w Ostródzie, tylko tam zaszczepiono aż 900 osób.
Odra zagrożeniem
Trzeba mieć na uwadze, iż jedna osoba jest w stanie zarazić do 20 niezaszczepionych osób. Zdaniem lekarzy przyczyną epidemii jest spadek liczby osób zaszczepionych. Na odrę chorują przede wszystkim dzieci.
W Europie, jedynie w pierwszej połowie 2018 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odnotowała ponad 41 tysięcy przypadków. 37 było śmiertelnych. Dla porównania w 2016 roku na odrę zachorowało nieco ponad 5000 osób, a w 2017… już ponad 24 tysiące. Wiadomo, że najwięcej ludzi zachorowało na odrę we Francji, Grecji i Włoszech. Wykryto tam kolejno 2741, 31892 oraz 3343 przypadku. Dla porównania w Polsce było ich jedynie 95.
Objawy odry i powikłania
Wśród objawów odry można wymienić:
- katar oraz kichanie (podobne jak przy przeziębieniu
- czerwona wysypka (na początku utrzymuje się na linii włosów, a następnie rozprzestrzenia na głowę, szyję i resztę ciała
- zapalenie spojówek
- wysoka gorączka
- szarawe plamy w jamie ustnej
- zmęczenie
- utrata apetytu
Odra rozprzestrzenia się drogą kropelkową, poprzez kaszel i kichanie. Infekcja trwa od 7 do 10 dni, choć u większość ludzi nie wywołuje powikłań, poważne komplikacje czasem się zdarzają. Wśród nich należy wymienić:
- zapalenie mózgu (zakażenie i obrzęk mózgu)
- drgawki gorączkowe
- zapalenie płuc
- zapalenie opon mózgowych
- zakażenie wątroby
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl