Trwa ładowanie...

Oddzielny budżet strefy euro. Macron po spotkaniu z Merkel: już za 3 lata

Berlin i Paryż są za wspólnym budżetem krajów strefy euro. Oba kraje porozumiały się też co do odsyłania uchodźców do pierwszego kraju UE, w którym zostali zarejestrowani. To rezultaty spotkania Merkel-Macron w okolicach Berlina.

Share
Oddzielny budżet strefy euro. Macron po spotkaniu z Merkel: już za 3 lata
Źródło: PAP, Fot: EPA/FILIP SINGER
dflcl7a

Kanclerz Angela Merkel mówiła podczas konferencji prasowej o stworzeniu budżetu inwestycyjnego, który będzie służył wyrównywaniu różnic pomiędzy gospodarkami krajów strefy euro.

Według prezydenta Emmanuela Macrona to będzie "prawdziwy budżet z przychodami i wydatkami", choć na temat jego struktury trzeba będzie jeszcze rozmawiać z zainteresowanymi krajami.

dflcl7a

Budżet strefy euro za trzy lata

Wspólny budżet ma powstać w 2021 roku. Do jego utworzenia dążyła przede wszystkim Francja, widząc w tym sposób na wspieranie poszczególnych krajów w sytuacjach kryzysowych. Macron mówił w przeszłości o setkach miliardów euro, zaś Merkel raczej o miliardach na „dolnym poziomie dwucyfrowym”. Kanclerz chce uniknąć tworzenia struktur równoległych do krajowych budżetów. Nowy budżet ma więc powstać w ramach istniejących budżetów poszczególnych krajów.

Zobacz także: Piechociński: PiS ugina się pod ciężarem deklaracji

Angela Merkel mówiła o otwarciu nowego rozdziału, wskazując na oświadczenie podpisane w Mesebergu w Brandenburgii. Będzie ono podstawą dalszych rozmów podczas szczytu UE w dniach 28-29 czerwca. - Potrzebujemy europejskich odpowiedzi - podkreślała szefowa niemieckiego rządu, wskazując na wyzwania międzynarodowe.

Nowe życie wspólnej waluty

Dotychczasowy Europejski Mechanizm Stabilności (ESM), czyli uchwalony w 2011 stały mechanizm pomocy finansowej dla strefy euro, ma zostać przekształcony w europejski fundusz walutowy, by zapewnić walucie euro lepszą ochronę przed kryzysami finansowymi. - Rozpoczynamy drugi etap w życiu naszej wspólnej waluty - komentował Macron.

Oboje przywódcy uzgodnili współpracę w reformowaniu Unii Europejskiej. Zdaniem Merkel Europa musi sobie znaleźć miejsce w świecie i odgrywać ważną rolę w obronie wartości, przekonań, dobrobytu, ochronie środowiska i pokoju.

dflcl7a

Kompromis w sprawie uchodźców

Emmanuel Macron obiecał kanclerz Merkel wsparcie w sporze azylowym, który rozgorzał pomiędzy szefową rządu a jej ministrem spraw wewnętrznych Horstem Seehoferem. Minister Seehofer oczekuje od kanclerz Merkel znalezienia "europejskiego rozwiązania" kwestii migrantów.

O wspólnym wypracowaniu takiego rozwiązania zapewnił ją Emmanuel Macron. Francja i Niemcy uzgodniły, że będą odsyłać uchodźców do pierwszego kraju, w którym zostali oni zarejestrowani po przybyciu na terytorium UE.

(dpa/sier)

dflcl7a

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dflcl7a

Podziel się opinią

Share
dflcl7a
dflcl7a
Więcej tematów