Trwa ładowanie...

"Obraza godności ludzkiej". Papieski dokument potępia m.in. aborcję

"Dignitas Infinita" to nowa opublikowana przez Watykan deklaracja. W dokumencie za "obrażające godność ludzką" uznano m.in. surogację i korektę płci, a także aborcję i eutanazję.

Papież Franciszek opublikował dokument "Dignitas Infinita"Papież Franciszek opublikował dokument "Dignitas Infinita"Źródło: GETTY, fot: Vatican Pool
d35hoki
d35hoki

W dokumencie omówione zostały m.in. kwestie związane z teorią i korektą płci, surogacją, eutanazją i aborcją, a także ubóstwem, wojną i handlem ludźmi.

Jak wynika z deklaracji "Dignitas Infinita", płeć biologiczna jest "niezbywalnym darem" od Boga i każda próba ingerencji w nią zagraża godności człowieka. W dokumencie stwierdzono, że pragnienie "osobistego samostanowienia" niesie ze sobą ryzyko, że człowiek może uznać siebie za Boga.

"W obliczu tak wielu naruszeń godności ludzkiej, które poważnie zagrażają przyszłości rodziny ludzkiej, Kościół zachęca do krzewienia godności każdej osoby ludzkiej, niezależnie od jej cech fizycznych, psychicznych, kulturowych, społecznych i religijnych" – napisano w deklaracji wydanej przez Dykasterię ds. Nauki Wiary.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przyjechali do kolizji drogowej. Dramatyczny finał interwencji policji

"Dignitas Infinita" o aborcji i eutanazji

W "Dignitas Infinita" nawiązano do encykliki Jana Pawła II "Evangelium vitae", w której papież pisał, że "aborcja to celowe i bezpośrednie zabicie istoty ludzkiej, niezależnie od tego, w jaki sposób się jej dokonuje, w początkowej fazie jej życia".

d35hoki

W deklaracji ostrzeżono również przed aborcją i eutanazją, które mają być przejawem źle rozumianej godności ludzkiej. Poruszono również kwestię surogacji, przez którą, jak stwierdza watykański dokument, "niezwykle wartościowe dziecko staje się jedynie przedmiotem".

Papieski dokument stwierdza też, że różnice między kobietą i mężczyzną nie mogą przestać być zauważane. "Tylko poprzez uznanie i zaakceptowanie tej różnicy na zasadzie wzajemności każdy człowiek może w pełni odkryć siebie, swoją godność i swoją tożsamość" - napisano w "Dignitas Infinita".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Do Rzeczy"

d35hoki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35hoki
Więcej tematów