Trwa ładowanie...

"Chciałoby się zatkać uszy". Premier gorzko o Franciszku

- Wolałbym nie rozmawiać z papieżem Franciszkiem o Rosji, o Ukrainie. Od dłuższego czasu, kiedy słyszymy papieża mówiącego o tych tematach, chciałoby się zatkać uszy - stwierdził Donald Tusk. Premier dodał, że papież nie jest teraz w najlepszej intelektualnej i etycznej dyspozycji.

Gorzkie słowa Tuska o Franciszku. "Chciałoby się zatkać uszy"Gorzkie słowa Tuska o Franciszku. "Chciałoby się zatkać uszy"Źródło: East News, PAP
dil93ct
dil93ct

- Miałem okazję parę razy spotykać się z papieżem Franciszkiem. Był wtedy chyba w jakiejś lepszej intelektualnie i etycznie dyspozycji, mówię o polityce w tej chwili, niż dzisiaj. Przykro mi to mówić, ale wolałbym dzisiaj nie rozmawiać z papieżem Franciszkiem o geopolityce, o Rosji, o Ukrainie. Od dłuższego czasu, kiedy słyszymy papieża mówiącego o tych sprawach, to chciałoby się zatkać uczy i nie słyszeć tego, co papież mówi - powiedział Donald Tusk w TVN24 pytany o to, czy zgadza się ze słowami głowy Kościoła skierowanymi do władz w Kijowie.

Pytanie dotyczyło wywiadu, którego papież Franciszek udzielił szwajcarskiej telewizji. Całość rozmowy ma zostać wyemitowana 20 marca, jednak jej fragmenty już opublikowała włoska agencja Ansa. Szczególnie szerokim echem odbiły się słowa głowy Kościoła o konflikcie w Ukrainie i Strefie Gazy.

Franciszek o wojnie w Ukrainie

- Silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o narodzie, kto ma odwagę białej flagi, by negocjować. Dzisiaj można negocjować przy pomocy potęg międzynarodowych. Słowo: negocjować jest odważne - mówił w opublikowanym fragmencie wywiadu papież Franciszek o wojnie w Ukrainie.

- Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie idą dobrze, trzeba mieć odwagę negocjować. Wstydzisz się, ale iloma zabitymi to się skończy? -dodał i ocenił, że w przypadku Ukrainy jest wiele krajów, które mogłyby wziąć na siebie rolę negocjatora.

dil93ct

- Negocjacje nigdy nie są kapitulacją. To odwaga, by nie doprowadzić kraju do samobójstwa. Ukraińcy z ich historią, ci biedni Ukraińcy, ileż oni wycierpieli w czasach Stalina - dodał papież.

Powtórzył swoje przekonanie, że za każdą wojną stoi "przemysł zbrojeniowy" i zaznaczył, że przynosi on największe zyski. - Zarabia się, by zabijać - powiedział. Franciszek podkreślił także, że "wojna to szaleństwo".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: TVN24, WP Wiadomości

dil93ct
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dil93ct
Więcej tematów