Trwa ładowanie...

Obowiązkowe szczepienia? Europejski Trybunał Praw Człowieka zajął stanowisko

Niezaszczepionym dzieciom w Czechach odmówiono prawa do miejsca w przedszkolu. Rodzice złożyli skargę w tej sprawie. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zajął stanowisko w tej sprawie.
Share
Obowiązkowe szczepienie dzieci? Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) odrzucił skargi rodziców
Obowiązkowe szczepienie dzieci? Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) odrzucił skargi rodzicówŹródło: East News
d2n8n0w

Chodzi o skargę obywateli Czech, którzy stwierdzili, że obowiązek szczepień jest sprzeczny z prawem i ingerencją w prawo do poszanowania życia prywatnego. Jeden z rodziców został nawet ukarany grzywną za niezaszczepienie swojego dziecka. Innym odmówiono przyjęcia dzieci do przedszkoli. W sumie chodzi o pięć połączonych skarg złożonych przez rodziców ośmiorga dzieci.

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) odrzucił wszystkie skargi rodziców. Uznano, że czeskie przepisy nie łamią prawa do poszanowania życia prywatnego.

Skargi rodziców zostały odrzucone stosunkiem głosów 16 do 1. Jedyny głos przeciwko należał do polskiego sędziego Krzysztofa Wojtyczka.

d2n8n0w

Sędziowie stwierdzili, iż mimo że obowiązkowe szczepienia są ingerencją w prawo do poszanowania życia prywatnego, to "ingerencja ta ma uzasadnienie ze względu na dobro wspólne oraz dobro dzieci wynikające ze zbiorowej odporności, którą dają szczepienia".

Uznano ponadto, że odmowa miejsca w przedszkolu nie była karą, lecz środkiem ochronnym.

Michał Wypij gorzko o TVP. Coś podejrzewa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2n8n0w

Podziel się opinią

Share
d2n8n0w
d2n8n0w
Więcej tematów