Trwa ładowanie...
d3awsbi

Obchody Święta Niepodległości

Krakowskie obchody Święta Niepodległości (PAP/Jacek Bednarczyk)
Podczas uroczystości przed krakowskim Grobem Nieznanego Żołnierza przemówienie nowego wojewody małopolskiego Jerzego Adamika zostało zakłócone okrzykami i gwizdami przez przedstawicieli ugrupowań prawicowych m.in. Solidarności 80, KPN i ROP, którzy krzyczeli "SLD-KGB" i "Kraków wolny od zarazy".

d3awsbi
d3awsbi

Krakowskie obchody Święta Niepodległości rozpoczęła msza św. w katedrze na Wawelu, której przewodniczył metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski. W wygłoszonej homilii kardynał pytał, jak zagospodarować wolność i czy potrafimy ją zagospodarować.

Na sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie Srebrnych Dzwonów w podziemiach katedry wawelskiej zostały złożone wieńce i kwiaty.

Po mszy pochód przeszedł tzw. drogą królewską przed Grób Nieznanego Żołnierza na placu Matejki, gdzie odbyły się główne uroczystości. Pochód zatrzymał się przed Krzyżem Katyńskim u stóp Wzgórza Wawelskiego, gdzie złożony został wieniec.

Natomiast w Rzeszowie główne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyły się pod odsłoniętym i poświęconym w niedzielę pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

d3awsbi

Po mszy świętej koncelebrowanej w kościele farnym uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik, gdzie przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej Podkarpacia oraz władz Rzeszowa złożyli wieńce i kwiaty. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów wojska, policji, straży pożarnej, kombatantów i harcerzy.

Święto Niepodległości obchodzono także w innych miastach regionu. W Krośnie, po mszy świętej za ojczyznę odprawionej w miejscowej bazylice, pod pomnikiem Poległym w Boju za Wolność i Niepodległość Ojczyzny odbył się apel poległych. W Jaśle tegoroczną rocznicę odzyskania niepodległości świętowano pod odnowionym, wzniesionym w 1923 r., Grobem Nieznanego Żołnierza.

Natomiast skromniej niż w ostatnich kilku latach przebiegają lubuskie obchody Święta Niepodległości. Najważniejszymi punktami uroczystości w Gorzowie i Zielonej Górze są odprawiane w kościołach msze w intencji ojczyzny.

Również w Kielcach odbyła się msza w intencji ojczyzny. Podczas uroczystego nabożeństwa w bazylice katedralnej biskup Kazimierz Ryczan - ordynariusz diecezji kieleckiej - podkreślił, że Polska powinna pozostać sobą. Nie przemalowujcie jej na czerwono - ojczyzna to nie tylko robotnicza krew; nie przemalowujcie jej na zielono - bo liczy się nie tylko ekologia. Nie przemalowujcie jej na niebiesko - niech idzie do Unii Europejskiej biało-czerwona, pełna wartości, z prawdą profesora, z uczciwością ekonomisty, z krzyżem na wieży kościelnej i z opłatkiem wigilijnym - apelował bp Ryczan.

d3awsbi

Z kolei metropolita lubelski, arcybiskup Józef Życiński, w homilii wygłoszonej podczas mszy w intencji ojczyzny wyraził przekonanie, że dziedzictwo PRL jest nadal obecne w naszym życiu politycznym i w mentalności ludzi. Skrytykował on postawy ludzi, którzy - jak powiedział - w 1968 roku pisali antysemickie teksty, a dziś występują w roli ekspertów i pełniąc wpływowe urzędy, wypowiadają się w sprawach ekumenizmu i liberalizmu. Nabożeństwo w lubelskiej archikatedrze poprzedziło główne uroczystości na Placu Litewskim.

W radomskiej katedrze - w 83. rocznicę odzyskania niepodległości - sprawowana była uroczysta Eucharystia w intencji ojczyzny, której przewodniczył bp Edward Materski. Przed mszą złożono kwiaty pod pomnikami Ofiar Komunizmu, Radomskiego Czerwca '76 oraz żołnierzy Wolność i Niezawisłość. Wieńce złożono również przy sarkofagu biskupa radomskiego Jana Chrapka.

Z kolei w Łowczówku pod Tarnowem - miejscu, gdzie legioniści Piłsudskiego stoczyli jedną z pierwszych bitew - odbywa się Trzeci Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy. Uroczystej mszy przewodniczył były żołnierz AK, bp senior Józef Gucwa. Na wspólnym cmentarzu żołnierzy polskich, austriackich i rosyjskich złożono wieńce.

d3awsbi

Natomiast w Gdańsku, podczas mszy świętej w intencji ojczyzny, bp Tadeusz Pieronek zaapelował o pielęgnowanie niepodległości, która - jak mówił - nie jest dana raz na zawsze. Mszę odprawił metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Homilię wygłosił biskup Pieronek.

Niepodległości zawsze trzeba chronić, jej wartości utrwalać w ludzkich sercach, bo nie tylko zewnętrzny wróg możejej pozbawić, ale nie dość zadbana sama ulega korozji i rozpadowi - przestrzegał biskup Pieronek.

W Poznaniu uroczystości niepodległościowe rozpoczęła msza święta za ojczyznę w farze. Przybyli na nią, obok poznaniaków, nowy wojewoda wielkopolski Andrzej Nowakowski, a także poznańscy parlamentarzyści, marszałek województwa i władze miasta. Arcybiskup Juliusz Paetz zacytował im słowa Juliana Tuwima, który apelował o rządy mądrych i dobrych ludzi. Dodał, że Polska potrzebuje dziś nie militarnej obrony granic, lecz obrony jej dobrego imienia, które jest często szargane.

Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się na Plac Wolności, gdzie zaprezentowały się oddziały jednostek wojskowych z całego województwa, a także pluton kawalerii w historycznych strojach. Odbył się też koncert orkiestr dętych. Następnie defilada przeszła przez Wierzbięcice pod pomnik powstańców wielkopolskich, by oddać hołd poległym w walkach 1918 r. (an, ajg)

d3awsbi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3awsbi
Więcej tematów