Trwa ładowanie...

"NYT": rząd Trumpa szykuje dekrety ws. ograniczenia roli USA w ONZ

Administracja prezydenta Donalda Trumpa przygotowuje dekrety, które mają umożliwić drastyczne ograniczenie wydatków USA na ONZ i inne organizacje międzynarodowe, co może unieważnić pewne wielostronne traktaty - podaje "New York Times".

Share
"NYT": rząd Trumpa szykuje dekrety ws. ograniczenia roli USA w ONZ
Źródło: Getty Images News, fot: Kevin Dietsch-Pool
dqnji92

Nowojorski dziennik dotarł do pierwszego projektu takiego dekretu, zatytułowanego "Audyt i redukowanie finansowania przez USA międzynarodowych organizacji". Dokument wzywa do wstrzymania amerykańskich funduszy dla każdej agencji ONZ lub organizacji międzynarodowej niespełniającej któregoś z wielu wyliczonych kryteriów.

Dotyczą one między innymi wszelkich organizacji, które przyznają członkostwo Autonomii Palestyńskiej lub Organizacji Wyzwolenia Palestyny, albo wspierają programy dostarczające środków na aborcję, bądź też w jakikolwiek sposób obchodzą sankcje wobec Iranu czy Korei Północnej - podaje "NYT".

Dokument wzywa też do ograniczenia co najmniej o 40 proc. innych funduszy, jakie USA przeznaczają na organizacje międzynarodowe. "NYT" zwraca uwagę, że dokument jest bardzo nieprecyzyjny i nie wyjaśnia, czy chodzi tu o ograniczenie amerykańskiego finansowania dla każdej organizacji osobno, czy też o 40 proc. miałyby być obcięte całkowite wydatki budżetu federalnego na organizacje międzynarodowe.

dqnji92

Specjalna komisja ma zostać ustanowiona po to, by rekomendować poszczególne cięcia dotacji dla podmiotów międzynarodowych. Została ona poinstruowana, by przyjrzeć się w szczególności misjom pokojowym, Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu, funduszom rozwojowym dla państw, które "przeciwstawiają się ważnym elementom polityki USA" oraz Funduszowi Ludnościowemu Narodów Zjednoczonych, który nadzoruje programy pomocy matkom, zajmuje się też prawami kobiet, świadomym macierzyństwem oraz walką z chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jak komentuje "NYT", jeśli projekty opisane w dokumencie zostaną wprowadzone w życie, to ograniczy to radykalnie rolę, jaką USA odgrywają w ONZ i innych organizacjach międzynarodowych, może też unieważnić niektóre traktaty wielostronne.

dqnji92

Podziel się opinią

Share
dqnji92
dqnji92
Więcej tematów