Trwa ładowanie...

"NYT": Putin przekształca Rosję w kraj bezprawia

• "Władimir Putin szybko przekształca Rosję w kraj bezprawia" - pisze "New York Times" • Gazeta pisze o "pozbawionym skrupułów zachowaniu" Putina, wymieniając m.in. "zabijanie cywilów w Syrii i na Ukrainie" • "W Syrii Putin pokazał w ostatnich dniach prawdziwą twarz" - komentuje "NYT" • "Putin uważa siebie za człowieka z misją przywrócenia Rosji wielkości" - podsumowuje amerykański dziennik
Share
Władimir Putin
Władimir PutinŹródło: AFP, Fot: Ivan Sekretarev
d33iv9f

"Władimir Putin szybko przekształca Rosję w kraj bezprawia. Działania na Ukrainie, w Syrii oraz tłumienie wszelkiego sprzeciwu w kraju sugerują, że jest on jak najdalszy od tego, by zostać konstruktywnym partnerem w poszukiwaniu pokoju" - pisze "New York Times".

Rosja jako jeden z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ ma "specjalne zobowiązania, jeśli chodzi o przestrzeganie prawa międzynarodowego" - komentuje "NYT". "Jednak zachowanie Putina na Ukrainie i w Syrii narusza nie tylko zasady zmierzające do promowania pokoju zamiast konfliktu, ale także zwykłą ludzką uczciwość" - zaznacza gazeta.

Jak pisze nowojorski dziennik, ta gorzka prawda w środę została dwukrotnie dowiedziona. Śledczy, prezentując wyniki międzynarodowego dochodzenia karnego w sprawie zestrzelenia malezyjskiego samolotu nad wschodnią Ukrainą w lipcu 2014 roku, poinformowali, że rakieta Buk, którą trafiono maszynę, pochodziła z Rosji. Po zestrzeleniu samolotu system rakietowy wrócił do Rosji. Jednocześnie w Syrii Rosja i syryjskie lotnictwo zniszczyły dwa szpitale w kontrolowanym przez rebeliantów sektorze miasta Aleppo - pisze "NYT".

d33iv9f

"Niektórzy zachodni przywódcy oskarżali Rosję o zbrodnie wojenne, a zarzuty te mogą być zbadane poprzez kanały międzynarodowe - nawet przy blokowaniu przez Rosję formalnego przekazania sprawy do Międzynarodowego Trybunału Karnego. Powinny zostać także rozważone kolejne sankcje przeciwko Rosji" - pisze gazeta. - "Putin bez wątpienia będzie torpedował każde takie działanie, korzystając z weta w Radzie Bezpieczeństwa, ale niezależnie od tego Stany Zjednoczone powinny wesprzeć Ukrainę w jej dążeniu do (pociągnięcia Rosji do) odpowiedzialności".

"W Syrii Putin pokazał w ostatnich dniach prawdziwą twarz, przeprowadzając ataki z powietrza z użyciem potężnych bomb mogących niszczyć podziemne szpitale i strefy bezpieczeństwa, w których cywile szukają schronienia" - komentuje "NYT". Dodaje, że wysiłki sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego na rzecz wypracowania rozejmu w Syrii zakończyły się fiaskiem i Kerry'emu zostało "niewiele, jeśli w ogóle, dyplomatycznych kart do rozegrania".

"NYT" przyznaje, że Barack Obama od dawna odmawiał zatwierdzenia bezpośredniej interwencji militarnej w Syrii, a Putin może zakładać, że prezydent USA nie będzie skłonny do konfrontacji w ostatnich miesiącach swego urzędowania. Jednak przedstawiciele administracji USA twierdzą, że takie rozwiązanie jest znów rozważane.

"Putin uważa siebie za człowieka z misją przywrócenia Rosji wielkości" - podsumowuje amerykański dziennik. - "Jednak jego pozbawione skrupułów zachowanie - zabijanie cywilów w Syrii i na Ukrainie, aneksja Krymu, cyberataki na amerykańskie agencje rządowe, tłumienie sprzeciwu w kraju - sugerują, że ostatnim, o czym myśli, jest to, by stać się konstruktywnym partnerem w poszukiwaniu pokoju" - komentuje "New York Times".

d33iv9f

Podziel się opinią

Share
d33iv9f
d33iv9f
Więcej tematów