NRS żąda pilnego posiedzenia ONZ ws. sytuacji w Aleppo
"Reżim syryjski przygotowuje się do przeprowadzenia masakry cywilów w Aleppo" - oświadczyła Narodowa Rada Syryjska (NRS) i zażądała "w trybie pilnym" zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.
29.07.2012 | aktual.: 29.07.2012 14:23
Narodowa Rada Syryjska wezwała Radę Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia "koniecznych kroków w celu ochrony ludności cywilnej".
Syryjscy rebelianci od soboty odpierają kontrofensywę sił lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada w kilku dzielnicach tego drugiego co do wielkości miasta Syrii.
Zachód ustanowi strefę zakazu lotów?
Dowódca sił powstańczych w Aleppo pułkownik Abdel Dżabar el-Okaidi wezwał państwa zachodnie do utworzenia strefy zakazu lotów nad północną częścią kraju. - Prosimy Zachód jedynie o ustanowienie strefy zakazu lotów (...). Jesteśmy gotowi, żeby obalić reżim - zadeklarował, oskarżając jednocześnie wojsko o szykowanie się do przeprowadzenia masakry w Aleppo.
Do utworzenia strefy zakazu lotów oraz stref bezpieczeństwa dla ok. dwóch milionów przesiedleńców wezwała "państwa-przyjaciół narodu syryjskiego" również Narodowa Rada Syryjska. Utworzenie strefy zakazu lotów nad Libią w istotny sposób pomogło powstańcom libijskim w walce z siłami dyktatury Muammara Kadafiego.
Zacięta bitwa o Aleppo została wznowiona w niedzielę o świcie. Jak poinformował pułkownik Okaidi, armia syryjska "próbowała zaatakować czołgami dzielnicę Salahedin, lecz partyzancka Wolna Armia Syryjska, składająca się z dezerterów i cywilów, którzy chwycili za broń, stawiła jej opór i zadała poważne straty".
- Zniszczyliśmy osiem czołgów, pojazdy opancerzone i zabiliśmy ponad 100 żołnierzy - powiedział dowódca sił partyzanckich, na którego powołuje się agencja AFP, zastrzegając, że informacji tych nie można potwierdzić w niezależnych źródłach.
Atak pancerny na dzielnice Aleppo
Agencja Associated Press podaje, że armia syryjska przypuściła atak pancerny i artyleryjski na poszczególne dzielnice Aleppo. Bombardowanie jest elementem kontrofensywy mającej na celu przejęcie z powrotem kontroli nad obszarami, które zostały opanowane przez rebeliantów w zeszłym tygodniu.
Oficjalna agencja informacyjna SANA cytuje przedstawiciela lokalnych władz, który zapowiedział, że wojsko będzie tak długo atakowało, aż "wyczyści miasto" z uzbrojonych grup i przywróci spokój jego mieszkańcom.
- Obserwujemy dzisiaj jedno z najcięższych bombardowań, ale rebelianci wciąż się utrzymują - powiedział jeden z działaczy opozycji, cytowany przez AP. - Żołnierze nie byli w stanie wejść do miasta; ostrzeliwują z zewnątrz - dodał. Poinformował też, że rebelianci otrzymali "nową dostawę broni i amunicji", lecz nie chciał zdradzić, skąd napływa uzbrojenie.
Benedykt XVI apeluje o zaprzestanie krwawej przemocy w Syrii
Benedykt XVI ponownie zaapelował o położenie kresu krwawej przemocy w Syrii. Podczas spotkania z wiernymi w Castel Gandolfo papież wezwał do pojednania i politycznego rozwiązania konfliktu.
W przemówieniu po modlitwie Anioł Pański Benedykt XVI podkreślił, że "nie przestaje śledzić z niepokojem tragicznych i coraz częstszych aktów przemocy w Syrii", gdzie zabijani są ludzie, w tym cywile. Zwrócił uwagę na "ogromną liczbę" uchodźców wewnętrznych i zewnętrznych.
- Proszę o zagwarantowanie im niezbędnej opieki humanitarnej i solidarnej pomocy. Ponawiając moją bliskość z cierpiącą ludnością i pamięć w modlitwie, ponawiam gorący apel o położenie kresu wszelkiej przemocy i przelewowi krwi. Proszę Boga o mądrość serca w szczególności dla tych, na których spoczywa największa odpowiedzialność, ażeby nie szczędzono wysiłków w poszukiwaniu pokoju, także ze strony wspólnoty międzynarodowej, na drodze dialogu i pojednania w perspektywie odpowiedniego politycznego rozwiązania konfliktu - mówił papież.
Następnie przekazał słowa otuchy dla ludności Iraku, gdzie ostatnio doszło do serii zamachów terrorystycznych. - Oby ten wielki kraj odnalazł drogę stabilizacji, pojednania i pokoju - dodał Benedykt XVI.