Działo się w nocy. Protesty w Lizbonie. Chcą ochrony migrantów
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy z soboty na niedzielę.
Działo się w nocy. Tłumy na ulicach Lizbony
- W centrum Lizbony odbyła się manifestacja przeciwko brutalnym działaniom policji wobec imigrantów. W demonstracji wzięło udział około 50 tys. osób. Wśród demonstrantów dominowali zamieszkujący stołeczną aglomerację imigranci, ich znajomi, a także działacze lewicowych partii politycznych, w tym Portugalskiej Partii Komunistycznej, Bloku Lewicy oraz Livre. "Przeciwko rasizmowi, uprzedzeniom i ksenofobii!", "precz z faszystami!", "imigranci mile widziani!" - głosiły transparenty niesione przez demonstrantów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Protestors Flood The Streets In Lisbon To Demand Protections For Migrants In Portugal
- Specjalny prokurator Jack Smith, który prowadził federalne śledztwa przeciwko obecnemu prezydentowi elektowi Donaldowi Trumpowi, zrezygnował w piątek z pracy w Departamencie Sprawiedliwości - poinformował w sobotę serwis Politico, powołując się na dokumenty sądowe. Smith przekazał swój końcowy raport sądowi. Prokurator prowadził śledztwa federalne przeciwko Trumpowi w związku z wysuniętymi przeciwko niemu zarzutami o próby podważenia wyników wyborów prezydenckich w 2020 r. i sprzeczne z prawem przechowywanie poufnych dokumentów w swojej rezydencji na Florydzie.
- Wiele krajów Ameryki Łacińskiej potępiło w sobotę zaprzysiężenie Nicolasa Maduro na kolejną, trzecią już, sześcioletnią kadencję na stanowisku prezydenta Wenezueli. Maduro miał zwyciężyć w ostatnich wyborach kontestowanych przez opozycję i społeczność międzynarodową. Ceremonia, która odbyła się w piątek, została w znacznej mierze zbojkotowana. Zaprzysiężenie Maduro potępiły takie kraje jak Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Panama, Kostaryka i Dominikana, które są członkami Sojuszu na rzecz Rozwoju i Demokracji. W opublikowanym oświadczeniu potępiły one "w najbardziej energiczny sposób nielegalne zaprzysiężenie, będące rezultatem fałszerstwa wyborczego narzuconego narodowi wenezuelskiemu".
- Indie szykują się do wyjątkowego wydarzenia. W poniedziałek rozpoczyna się sześciotygodniowy Maha Kumbh Mela, czyli Festiwal Wielkiego Dzbana. To hinduistyczne wydarzenie religijne będzie największym na świecie zgromadzeniem. W ciągu sześciu tygodni ponad 400 mln ludzi zgromadzi się w północnym mieście Prayagraj w stanie Uttar Pradesh, aby wziąć udział w świętej kąpieli u zbiegu trzech świętych rzek - Gangesu, Jamuny i mitycznej, niewidzialnej Saraswati.
- Następczyni hiszpańskiego tronu, 19-letnia księżniczka Asturii Eleonora, rozpoczęła w sobotę kilkumiesięczny rejs na żaglowcu Juan Sebastian de Elcano, który jest częścią jej szkolenia wojskowego. "Księżniczka wypływa w morze" - napisał dziennik "El Pais", publikując zdjęcia z pożegnania następczyni tronu przez jej rodziców, króla Filipa VI i królową Letycję, które odbyło się w sobotę przed południem w porcie w Kadyksie na południu kraju.
Źródło: Reuters/PAP/X/WP