Trwa ładowanie...

Nowy sondaż z Rosji. Putin został oceniony

Niezależny od władzy ośrodek badań socjologicznych opublikował nowy sondaż nastrojów społecznych w Rosji. Grubo ponad połowa ankietowanych Rosjan uważa, że działania rządzących ich krajem idą w dobrym kierunku. Rośnie poparcie dla Putina. Wyniki mogą zaskakiwać, zważywszy na doniesienia o porażkach Rosjan na froncie i niedoborach w zaopatrzeniu spowodowanymi sankcjami.

Share
Władimir Putin podczas spotkania z rosyjskimi urzędnikami państwowymi Władimir Putin podczas spotkania z rosyjskimi urzędnikami państwowymi Źródło: GETTY, fot: Contributor#8523328
d3zeow5

Centrum Lewady to rosyjska niezależna, pozarządowa organizacja badawcza i socjologiczna. Od 5 września 2016 roku widnieje na liście agentów zagranicznych. Na taką listę powstałą przy Ministerstwie Sprawiedliwości Rosji wpisywane są instytucje, które uważane są za nieprzychylne władzom Rosji.

Badania opinii publicznej w Rosji

Socjologowie z Centrum Lewady zapytali Rosjan, jak oceniają obecny stan w ich kraju. Aż 68 proc. ankietowanych odpowiedziało, że sprawy w kraju idą w dobrym kierunku, natomiast 22 proc. sądzi przeciwnie.

Na to pytanie nie potrafiło lub nie zechciało odpowiedzieć 10 proc. badanych. Zatem w ciągu ostatniego miesiąca procent ankietowanych zadowolonych z sytuacji w Rosji wzrósł o 2 proc.

d3zeow5

Poparcie Putina

Naukowcy dowiedzieli się również, że aż 83 proc. ankietowanych Rosjan popiera i akceptuje działania prezydenta Władimira Putina. Tylko 15 proc. badanych nie jest zadowolonych ze swojego prezydenta. Od ostatnich badań Centrum, które miały miejsce miesiąc temu, procent poparcia Putina wśród ankietowanych Rosjan wzrósł o 1 punkt procentowy.  

Biorąc pod uwagę, że Centrum Lewady nie jest związane z rządzącymi oraz nie raz publikowało materiały krytykujące Władimira Putina, można przypuszczać, że wyniki ze zrealizowanych przez nich badań, rzeczywiście mogą odzwierciedlać nastroje społeczne w Rosji.

d3zeow5

Trzeba jednak pamiętać, że w Rosji cały czas działa cenzura, a od lutego 2022 roku, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, Rosjanie nie są rzetelnie informowani o tym, co się dzieje na froncie, a także m.in. o sytuacji ich kraju na arenie międzynarodowej.

Czy Putin stanie przed Trybunałem Karnym? "To już się dzieje"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3zeow5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3zeow5
d3zeow5
Więcej tematów