Trwa ładowanie...

Nowy sondaż. Kto powinien być premierem PiS? Wynik może zaskoczyć Zbigniewa Ziobrę

Polacy nie chcą zmiany na stanowisku szefa rządu PiS. Większość badanych uważa, że premierem nadal powinien być Mateusz Morawiecki. Znacznie mniej osób widzi w fotelu szefa rządu Jarosława Kaczyńskiego. Nikt z ankietowanych nie wskazał na Zbigniewa Ziobrę.

Share
Nowy sondaż. Kto powinien być premierem PiS? Wynik może zaskoczyć Zbigniewa Ziobrę
Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d1uglrv

Na Mateusza Morawieckiego jako premiera wskazało 38,6 proc. badanych. Jarosława Kaczyńskiego w tej roli widzi tylko 21,9 proc. Na fotelu szefa rządu tylko 1,2 proc. ankietowanych chciałoby Beaty Szydło, a 0,5 proc. - Mariusza Błaszczak - wynika z sondażu IBRiS dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Nikt z ankietowanych nie wskazał na Zbigniewa Ziobrę. Wbrew spekulacjom mediów, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry zapewnia, że nie chciała zmiany na stanowisku premiera, chociaż najchętniej w fotelu szefa rządu widziałaby Jarosława Kaczyńskiego.

Mateusza Morawieckiego w tej roli chętnie widzą zarówno kobiety (30 proc.) jak i mężczyźni (45 proc.)

d1uglrv

Wśród badanych, którzy uważają, że premierem powinien być Jarosław Kaczyński, 54 proc. to osoby z wykształceniem podstawowym, a 14 proc. z nich to beneficjanci programu 500 plus.

44 proc. osób, które wskazało na Mateusza Morawieckiego pobiera 500 zł na dziecko. Wśród zwolenników premiera nie ma osób uczących się i studiujących. Natomiast aż 36 proc. z nich opowiada się za Jarosławem Kaczyńskim w roli szefa rządu.

Wśród prowadzących własną działalność gospodarczą 26 proc. jest za Kaczyńskim, a 24 proc. za Morawieckim.

infogram.com
Źródło: infogram.com

Prawie 38 proc. jest na "nie"

Aż 70 proc. badanych, którzy określają siebie jako zwolenników PiS, wybrało Morawieckiego. Kaczyńskiego tylko 23 proc. Wśród osób, które uważają, że prezes PiS powinien być szefem rządu 30 proc. to zwolennicy Koalicji Obywatelskiej, 11 proc. Lewicy i 30 proc. PSL + Kukiz’15. Także wyborcy Konfederacji w 53 proc. wskazywali na Kaczyńskiego.

d1uglrv

Aż 17,5 proc. badanych nie widzi na stanowisku premiera żadnej z wymienionych w sondażu osób (Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry, Mateusza Morawieckiego, Mariusza Błaszczaka czy Beaty Szydło).

Z kolei 20,2 proc. badanych na pytanie o szefa rządu odpowiedziało: "nie wiem/trudno powiedzieć".

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 18-19 października 2019 roku telefonicznie na grupie 1100 osób.

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1uglrv

Podziel się opinią

Share
d1uglrv
d1uglrv
Więcej tematów