Trwa ładowanie...
d3wdesd
lek
08-06-2002 10:36

Nowy lek dla zawałowców

Około 7% pacjentów, którzy przeszli zabieg rozszerzenia tętnicy wieńcowej, jest narażona na powtórne zarośnięcie naczynia. Prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu zostanie zarejestrowany lek, który zapobiega temu zjawisku.

d3wdesd
d3wdesd

O nowej metodzie postępowania przy angioplastyce mówili w środę na konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele sekcji kardiologii inwazyjnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Angioplastyka to metoda leczenia chorób naczyń krwionośnych, polegająca na rozszerzeniu ich za pomocą cewnika z balonem. Samo rozszerzenie naczynia często nie wystarcza, bo po jakimś czasie zaczyna ono znowu zarastać. By tak się nie działo lekarze umieszczają w naczyniu stent - rodzaj sprężynki z metalu, która zapobiega zwężaniu się światła w naczyniu. Niestety u około 7% pacjentów naczynia ponownie zarastają.

Jak tłumaczył doc. Robert Gil ze szpitala MSWiA w Warszawie, stent jako ciało obce powoduje odczyn zapalny i drażni błony naczynia, co w efekcie doprowadza u niektórych pacjentów do ponownego zarastania naczynia (restentozy).

Pod koniec czerwca w Polsce prawdopodobnie zostanie zarejestrowany nowy lek - antybiotyk, którym pokrywa się stent. Antybiotyk ten uwalnia się stopniowo przez około 40 dni, zapobiega powstawaniu odczynu zapalnego i w konsekwencji restentozie. Jak powiedzieli lekarze, świadczą o tym doświadczenia ponad dwuletnich badań.

d3wdesd

Jak powiedział prof. Witold Rużyłło z Instytutu Kardiologii w Warszawie, zastosowanie tych kosztownych stentów u grupy pacjentów szczególnie narażonych na restentozę da jednak oszczędności. Nie będzie konieczne wykonywanie u nich kolejnych zabiegów angioplastyki, hospitalizacji itp. Koszt całego zabiegu z użyciem nowego stentu (wraz z hospitalizacją) wynosi około 13 tys. zł, koszt zabiegu z użyciem konwencjonalnego stentu - od 5,6 do 6,8 tys. zł.

Dr Maciej Lesiak z Kliniki Kardiologii Akademii Medycznej w Poznaniu poinformował, że po analizie kosztów Wielkopolska Kasa Chorych postanowiła zakontraktować wszczepianie nowych stentów po ich zarejestrowaniu. Większość kosztów takiego stentu zwraca się w ciągu roku, a całkowicie po dwóch latach - podkreślił Lesiak.

Jesteśmy w stanie w 80-90% przewidzieć, którym pacjentom może się to przytrafić - powiedział prof. Rużyłło. Na restentozę narażeni są m.in. pacjenci z pewnymi "niuansami anatomicznymi", z cukrzycą, z dużymi zaburzeniami metabolizmu.

Lekarze zaznaczyli, że nie jest to metoda, która może być stosowana u wszystkich chorych. (aka)

d3wdesd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wdesd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj