Nowy kraj w Unii Europejskiej? Będzie referendum
Islandia powołała nowy rząd, który zadecyduje o wznowieniu negocjacji z Unią Europejską w ramach referendum.
Umowę o utworzeniu nowego rządu Islandii podpisały kobiety - liderki trzech partii: socjaldemokratycznego Sojuszu, liberalnego Odrodzenia oraz Partii Ludowej. Premierem zostanie Kristrun Frostadottir z Sojuszu, a kluczowe stanowiska obejmą Thorgerdur Katrin Gunnlaugsdottir i Inga Saeland.
Nowy rząd planuje naprawę finansów publicznych, dążenie do niskich stóp procentowych oraz poprawę opieki zdrowotnej i dostępności mieszkań. Wprowadzenie podatku turystycznego oraz zgodność polityki migracyjnej z nordyckimi standardami to kolejne cele.
W umowie koalicyjnej zapisano, że do 2027 r. odbędzie się referendum dotyczące wznowienia negocjacji o członkostwo Islandii w UE, które przerwano w 2015 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W przedterminowych wyborach 30 listopada zwyciężył Sojusz z 20,8 proc. głosów, zdobywając 15 mandatów. Partia Niepodległości uzyskała 19,4 proc. głosów, a Odrodzenie 15,8 proc. głosów. W parlamencie zasiądzie także Polak Paweł Bartoszek z Odrodzenia.
Nowy parlament zbierze się w połowie stycznia, a zmniejszenie liczby resortów z 11 do 10 ma przynieść oszczędności. Decyzje te mają na celu stabilizację sytuacji gospodarczej Islandii.