Trwa ładowanie...

Nowelizacja ustawy o IPN w Senacie. Mateusz Morawiecki: celem zmian jest prawda historyczna

- Po pięciu miesiącach szorstkiego dialogu jesteśmy na drodze do podniesienia wiedzy o II wojnie światowej i zrealizowania naszych postulatów, że nie można przeinaczać odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie – mówił w Senacie premier Mateusz Morawiecki.

Nowelizacja ustawy o IPN w Senacie. Mateusz Morawiecki: celem zmian jest prawda historycznaŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d3h4u6z
d3h4u6z

- Przez ostatnich kilka miesięcy jesteśmy świadkami czegoś niebywałego. Z jednej strony ogromnie wzrosła świadomość sprawy polskiej, a z drugiej strony, fala nienawiści uświadomiła ludziom w Polsce i na świecie, że nie było polskich obozów śmierci i polskich obozów koncentracyjnych – mówił premier Mateusz Morawiecki.

- Będziemy całemu światu mówić o prawdzie historycznej. Po pięciu miesiącach szorstkiego dialogu jesteśmy na drodze do podniesienia wiedzy o II wojnie światowej i zrealizowanie naszych postulatów, że nie można przeinaczać odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie – dodał.

- Gdyby nie ustawa o IPN, nie byłoby takiego oświadczenia kanclerz Niemiec, ministra spraw zagranicznych Niemiec i innych polityków, którzy wyraźnie wskazywali na winę Niemiec. Przez ostatnie 50 lat było to zamazywane słowem nazistowskie – stwierdził Mateusz Morawiecki. - Celem tych zmian jest prawda historyczna, a ona nie powinna dzielić. Wiem, że nasze losy są bardzo zawiłe. Dlatego proszę Senat o poparcie zmian - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki odpowiadając na pytania senatorów stwierdził, że ustawa o IPN i kontrowersje wokół niej przyniosły lepsze efekty niż "tysiąc książek i filmy z Melem Gibsonem i Johnnym Deppem".

d3h4u6z

Nowelizacja ustawy o IPN

Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło w pilnym trybie korektę ustawy o IPN. Premier Mateusz Morawiecki wystąpił do marszałka Sejmu o głosowanie jeszcze w środę i tak się stało.

Następnie Sejm przyjął nowelizację ustawy o IPN. Uchylone zostały artykuły 55a i 55b. Mówią one o odpowiedzialności karnej za publiczne przypisywanie Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie popełnione przez III Rzeszę. Wycofanie się z tych zapisów zajęło PiS w Sejmie dwie godziny, a o godz. 14 prace rozpoczął Senat.

Na godz. 18 zapowiedziano konferencję premiera Mateusza Morawieckiego w Warszawie oraz premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Tel-Awiwie.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d3h4u6z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h4u6z
Więcej tematów