Trwa ładowanie...
d1uzw0l

Nowelizacja kodeksu pracy - więcej praw dla pracowników

"Gazeta Prawna" pisze, że od najbliższej niedzieli molestowaniem będzie nie tylko upokorzenie pracownika, ale również stworzenie wrogiej, uwłaczającej lub zastraszającej atmosfery w miejscu pracy. W życie wchodzi nowelizacja kodeksu pracy.

d1uzw0l
d1uzw0l

Przepisy ułatwią pracownikom ubieganie się o zadośćuczynienie od pracodawcy, który łamie zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Dodatkowo nowe przepisy przewidują, że pracownicy, którzy wesprą osobę molestowaną, nie będą mogli ponieść żadnych konsekwencji z tego powodu, w tym w szczególności nie mogą zostać zwolnieni z pracy. To rozwiązanie w praktyce umożliwi sądom pracy badanie zasadności zwolnień osób zatrudnionych na podstawie umów terminowych. Obecnie pracodawcy nie muszą uzasadniać wypowiedzeń takich umów.

Pracodawcom przybędą natomiast nowe obowiązki. Zostaną zobowiązani do opracowania wykazu prac, które mogą wykonywać co najmniej dwie osoby oraz instrukcji postępowania dla pracowników w razie wystąpienia zagrożenia w miejscu pracy. Ich obowiązkiem będzie też zatrudnianie inspektorów ochrony przeciwpożarowej.

d1uzw0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uzw0l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj