Trwa ładowanie...
d2uyqm8
Nowe obostrzenia na Wielkanoc? Dr Grzesiowski uderzył w rząd

Nowe obostrzenia na Wielkanoc? Dr Grzesiowski uderzył w rząd

Czy rząd powinien wprowadzić stan nadzwyczajny, godzinę policyjną itp.? Zdaniem gościa programu "Newsroom" dra Pawła Grzesiowskiego, na takie interwencje jest już za późno. – Jeżeli nie dostaliśmy jednoznacznego polecenia od władz: zostańcie w domach, no to dlaczego mielibyśmy teraz w tych domach być? Jeżeli słyszymy, że możemy wychodzić z domu na różnego rodzaju spotkania do 5 osób, jeżeli słyszmy, że możemy się przemieszczać między miejscem zamieszkania a innym. Przecież nie usłyszeliśmy, że mamy nie wyjeżdżać a święta – powiedział. Jak dodał, rekomendacje rządu to wg niego raczej "apele" i "rozmyte prośby". – Nie mamy obowiązku pozostania w domu. Więc jeżeli mamy takie nieprecyzyjne komunikaty, które są w zasadzie bardziej prośbami, to jak można mówić potem, że społeczeństwo tego nie przestrzega? – dopytywał retorycznie. – Jeżeli stan klęski żywiołowej miałby być ogłoszony, to powinien zostać ogłoszony na początku lutego, kiedy zaczynała się fala, a nie w tej chwili, kiedy ona jest na szczycie – skwitował.

Panie doktorze, na razie rządzący Rozwiń

Transkrypcja:

Panie doktorze, na razie rządzący wspominają tylko delikatnie o tym, że jeżeli pewna granica zakażeń zostanie przekroczona, wtedy być może zostanie wprowadzony któryś ze stanów nadzwyczajnych. Co jeżeli przekroczymy te barierę na przykład 40 000 zakażeń dziennie? Czy wtedy w Polsce powinien zostać wprowadzony twardy lockdown, któryś właśnie ze stanów nadzwyczajnych, godzina policyjna i absolutne sprawdzanie obywateli? Ja troszeczkę jestem zaskoczony tą dyskusją o stanie wyjątkowym czy też godzinie policyjnej. Proszę państwa, to są działania, które się podejmuje w zasadzie jako działania represyjne. Czyli dopiero wtedy, kiedy ludzie nie wykonują zaleceń, wprowadza się kolejny etap, można powiedzieć, restrykcji. Jeżeli my nie dostaliśmy jednoznacznego "polecenia" od władz "zostańcie w domach", to dlaczego mielibyśmy teraz w tych domach być. Jeżeli słyszymy, że możemy wychodzić z domu na różnego rodzaju spotkania do pięciu osób, jeżeli słyszymy, że możemy się przemieszczać między miejscem zamieszkania a innymi - przecież nie usłyszeliśmy, że mamy nie wyjeżdżać na święta. Usłyszeliśmy, że w zasadzie to nam się tego nie zaleca, ale - no właśnie, to "ale", prawda. Nie ma obowiązku pozostania w domu. A więc jeżeli mamy takie nieprecyzyjne komunikaty, które są właściwie bardziej prośbami, to jak można też z drugiej strony potem mówić o tym, że społeczeństwo tego nie przestrzega? Albo jasne zasady dotyczą wszystkich i są jasne, czyli jest tak jak w marcu rok temu - zostajemy w domach, nie poruszamy się po mieście, policja ewentualnie kontroluje osoby poruszające się po mieście, pytając po co i gdzie zmierzają - to to ma sens. Natomiast jeżeli to jest takie rozmyte i jest to tak naprawdę taka prośba, apel, ale nie ma tutaj jednoznacznego przekazu, to moim zdaniem nie bardzo zasługujemy na stan wojenny czy stan wyjątkowy. Uważam, że jeśli nie ogłoszono klęski żywiołowej wcześniej, to na pewno teraz miałoby to głównie znaczenie prawne, a nie znaczenie medyczne. Dziś jesteśmy w środku cyklonu, tak jak mówiła przede mną pani doktor. Jesteśmy na fali tsunami, więc robienie w tej chwili jakiegoś takiego ruchu pod tytułem godzina policyjna - oczywiście to przyniesie zapewne efekty za dwa, trzy tygodnie, ale my za dwa, trzy tygodnie prawdopodobnie w naturalny sposób już z tej fali zaczniemy spadać, fala zacznie spadać, ponieważ taka jest natura każdej fali, że ona bardzo narasta, potem jest pewne ustabilizowanie i zaczyna spadać. Nie mówię tego po to, żeby ludzie nie przestrzegali zaleceń, ale mówię to po to, żebyśmy zrozumieli, że te interwencję są już spóźnione. Jeżeli mielibyśmy mieć stan klęski żywiołowej ogłoszony, to on powinien zostać ogłoszony na początku lutego, kiedy zaczynała się fala, a nie w tej chwili, kiedy ona jest na szczycie.
d2uyqm8
d2uyqm8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj