Sukces Ukrainy. "Strąciliśmy wszystkie drony" [RELACJA NA ŻYWO]
Niedziela to 312. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Siły zbrojne Ukrainy strąciły wszystkie drony Shahed-136 użyte w rosyjskich atakach w ciągu ostatniej doby - poinformował w niedzielę ukraiński Sztab Generalny. W wieczornym komunikacie sztab podał, że Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby 35 uderzeń. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Instytut Studiów nad Wojną (ISW) donosi o kłopotach Rosji. Według think tanku rosyjski atak rakietowy z 31 grudnia na ukraińską infrastrukturę był mniej intensywny niż wcześniejsze. Wojskom rosyjskim kończą się zapasy amunicji, co wpłynie na przebieg operacji na froncie, szczególnie w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy. Również z tego powodu mało prawdopodobny jest w najbliższych miesiącach nowy atak rosyjski na Ukrainę z terytorium Białorusi - twierdzi ISW.
- Sześciu więźniów wcielonych w szeregi grupy Wagnera zbiegło z ośrodka treningowego najemników w rejonie miasta Sorokyne (Karsnodon) w okupowanym obwodzie ługańskim Ukrainy. Są uzbrojeni. Prawdopodobnie obecnie przebywają na terenie Rosji - podał serwis donday.ru, zamieszczając zdjęcia ogłoszeń, które pojawiły się w Rostowie nad Donem.
- Choć w ostatnim czasie nie doszło do znaczących zmian na froncie w Ukrainie, specjaliści nie mają wątpliwości, że przed nami są kluczowe tygodnie. Zdaniem gen. Waldemara Skrzypczaka, w przyszłym roku wojna dobiegnie końca. Były dowódca Wojsk Lądowych wskazał też, kiedy dojdzie do przełomu.
- Media piszą o nieformalnym układzie między Izraelem a Ukrainą. Benjamin Netanjahu szukał popleczników w sprawie odrzucenia rezolucji, w której zwraca się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o wydanie opinii w sprawie konsekwencji prawnych "izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich". Wołodymir Zełenski miał zgodzić się wstrzymać od głosu w zamian za izraelski system obrony powietrznej dla Ukrainy.
- W sobotę wieczorem wybuchł ogień w jednym z bloków elektrowni atomowej w Wołgodońsku w obwodzie rostowskim na południu Rosji. W wyniku pożaru jeden z pracowników zmarł na miejscu, a drugi trafił do szpitala.
Agencja UNIAN podała, że alarm przeciwlotniczy ogłoszono również w obwodach: kirowohradzkim i donieckim.
W innym południowym regionie Ukrainy, obwodzie chersońskim, działa obrona przeciwlotnicza - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na doniesienia internautów na serwisie Telegram.
O dwóch wystrzelonych przez Rosjan grupach dronów powiadomił szef obwodu mikołajewskiego Witalij Kim - podała agencja Ukrinform. O zagrożeniu atakiem dronów poinformował także szef obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk. W regionie tym i sąsiednim obwodzie zaporoskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy - relacjonuje Ukrinform.
Władze obwodu mikołajewskiego na południu Ukrainy poinformowały w niedzielę wieczorem o wystrzeleniu przez wojska rosyjskie dwóch grup irańskich aparatów bezaałogowych typu Shahed. W kilku regionach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
Według prof. gen. Bogusława Packa, byłego rektora Akademii Obrony Narodowej i dyrektora Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, wojna w Ukrainie nie zakończy się w 2023 roku. W rozmowie z Wirtualną Polską wojskowy podkreśla, że Putin może w najbliższych miesiącach szykować niejedną niespodziankę, ale dzięki dużej determinacji Ukraińców ich sukces jest bardzo prawdopodobny.
Powiązane tematy:
1596 obywateli Ukrainy wróciło z niewoli rosyjskiej do końca 2022 roku - poinformowały władze ukraińskie w niedzielę, gdy mija 312. dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Większość uwolnionych, 1464 osoby, to wojskowi ukraińscy.
- Drony i rakiety nie pomogą Rosji, ponieważ Ukraińcy są zjednoczeni, a Rosjanie odosobnieni - oświadczył w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu.
Siły zbrojne Ukrainy strąciły wszystkie drony Shahed-136 użyte w rosyjskich atakach w ciągu ostatniej doby - poinformował w niedzielę ukraiński Sztab Generalny. W wieczornym komunikacie sztab podał, że Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby 35 uderzeń.
Szef HUR zapewnił także, że władze Rosji planują zakazanie opuszczania kraju mężczyznom w wieku do 55 lat. Takie zamknięcie granic Rosji miałoby nastąpić 5 stycznia br. Wcześniej o takiej możliwości mówił minister obrony Rosji Ołeksij Reznikow.
Miesiące zimowe są wyzwaniem dla Ukrainy i jej mieszkańców, bo system energetyczny kraju jest poważnie osłabiony rosyjskimi bombardowaniami. Z kolei na froncie prognozowano wznowienie walk wraz z mrozami i zamarznięciem terenu.
Poprzedni rekord odnotowano w 1991 roku, gdy 1 stycznia w Kijowie było 11,1 st. Celsjusza.
W Kijowie i wielu innych miastach Ukrainy 1 stycznia br. okazał się najcieplejszy w historii prowadzenia pomiarów meteorologicznych - poinformowało w niedzielę Radio Swoboda. Temperatura w stolicy Ukrainy w ciągu dnia wynosiła 13-14 st. Celsjusza.
Agresja Rosji na Ukrainę wymusiła weryfikację szeregu przekonań i założeń kształtujących politykę kluczowych globalnych aktorów. Uczyniła mocarzy z liderów pozornie słabych, a z wielu "tygrysów" - kocięta. Na naszych oczach umiera wiele mitów, którymi karmili się szczególnie europejscy politycy.
Powiązane tematy:
- Na każdy atak rakietowy Rosja musi pracować półtora do dwóch miesięcy - powiedział Budanow, odnosząc się do ograniczonych możliwości produkowania przez Rosję nowych pocisków. Ocenił, że do marca 2023 roku "sytuacja ze wszystkimi rodzajami amunicji, nawet artyleryjskimi, będzie w Rosji krytyczna".
- Rosji wystarczy pocisków na 2-3 zmasowane bombardowania Ukrainy, już teraz odstępy między takimi atakami są dłuższe, a w każdym z nich Rosjanie używają mniej pocisków - powiedział w niedzielę szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow.
Częściowa mobilizacja, którą ogłoszono w Rosji we wrześniu, dowodzi, że Moskwa nie jest zainteresowana zakończeniem wojny. - Wiemy też, że Rosja zmobilizowała wiele innych sił, a część z nich przechodzi właśnie teraz szkolenie - oznajmił Stoltenberg.
- Zachód musi być gotowy na udzielanie Ukrainie wsparcia przez długi czas, ponieważ nic nie wskazuje na to, by Rosja miała zamiar zakończyć wojnę - powiedział w rozmowie z BBC sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Czechy z końcem 2022 roku zakończyły współpracę ze Zjednoczonym Instytutem Badań Jądrowych (ZIBJ) w Dubnej pod Moskwą - podało Radio Praha. Procedurę zakończenia współpracy Czechy, podobnie jak Polska, wszczęły po inwazji rosyjskiej na Ukrainę.
- Wywiad wojskowy stale rejestruje zabiegi Rosji, by uzyskać te właśnie pociski z innych krajów. Dużą liczbę Rosjanie przywieźli z Białorusi. Bardzo aktywnie zabiegają w innych krajach o uzupełnienie zapasów - powiedział Skibicki.
Skibicki, cytowany przez ukraińską telewizję Espreso, powiedział, że wojska rosyjskie stosują podczas ostrzałów w różnych konfiguracjach drony irańskie, pociski rakietowe starego typu, jak i przerobione rakiety S-300 i precyzyjne pociski balistyczne. Rosjanie odczuwają przy tym deficyt systemów artylerii rakietowej: Smiercz i Uragan, a także pocisków kalibru 122 mm i 152 mm - uznał przedstawiciel HUR.
- Rosja zaczęła zmieniać i różnicować taktykę ostrzałów, Ukraina zaś robi wszystko, co możliwe, by nie dopuścić do zwiększenia na terytorium Rosji produkcji uzbrojenia - powiedział w niedzielę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.
Źródło: pravda.com.ua, Unian, Ukrinform, Twitter, PAP, Reuters, Telegram
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski