Trwa ładowanie...

Zwrot w relacjach Ukraina-Izrael? Ważna rozmowa za kulisami

Media donoszą o nieformalnym "układzie" między Izraelem a Ukrainą. Benjamin Netanjahu szukał popleczników w sprawie odrzucenia rezolucji na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Wołodymyr Zełenski miał zgodzić się wstrzymać od głosu w zamian za izraelski system obrony powietrznej dla Ukrainy.

Zwrot w relacjach Ukraina-Izrael? Ważna rozmowa w sprawie broniZwrot w relacjach Ukraina-Izrael? Ważna rozmowa w sprawie broniŹródło: EPA, PAP
d3etu9s
d3etu9s

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w piątek rezolucję, w której zwraca się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o wydanie opinii w sprawie konsekwencji prawnych "izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich".

Za rezolucją głosowało 87 państw. Izrael, Stany Zjednoczone i 24 innych członków głosowało przeciw, a 53 wstrzymało się od głosu.

Netanjahu szukał sojusznika w Zełenskim

Z informacji, do których dotarł amerykański Axios, wynika, że Netanjahu przed głosowaniem szukał sojuszników, którzy opowiedzą się za odrzuceniem rezolucji albo przynajmniej wstrzymają się od głosu.

d3etu9s

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zełenski się tego obawiał. Generał: to największe wyzwanie Ukrainy

Jednym z prezydentów, z którymi rozmawiał w tej sprawie izraelski premier, miał być Wołodymyr Zełenski. Według informacji portalu Axios, podczas rozmowy z Netanjahu ukraiński przywódca miał powiedzieć, że w zamian za głosowanie przeciwko rezolucji lub wstrzymanie się od głosu chce usłyszeć, jak nowy rząd Izraela zmieni swoją politykę względem Ukrainy.

Ukraińskiemu prezydentowi zależało przede wszystkim na wsparciu militarnym. Chodzi o izraelski system obrony przeciwpowietrznej, który pomógłby bronić się przed rosyjskimi atakami rakietowymi.

Politycy się nie dogadali

Jeden z ukraińskich urzędników wyjawił, że wprawdzie Netanjahu nie zobowiązał się do niczego, ale powiedział, że jest gotowy do omówienia próśb Zełenskiego w przyszłości.

d3etu9s

Według rozmówcy redakcji Zełenski uznał tę deklarację za niewystarczającą i nie zgodził się głosować przeciwko rezolucji ani wstrzymać się od głosu. Zamiast tego polecił ambasadorowi Ukrainy przy ONZ nieobecność na głosowaniu.

- Dwaj przywódcy nie byli usatysfakcjonowani i nie dostali tego, czego chcieli. Zełenski zdecydował, że nie weźmiemy udziału w głosowaniu, aby dać szansę stosunkom z Netanjahu - przekazał ukraiński urzędnik w rozmowie z portalem.

Biuro Netanjahu potwierdziło, że premier rozmawiał z Zełenskim. Nie ujawniło jednak, czego dotyczyła rozmowa. Ukraiński prezydent natomiast napisał na Twitterze, że "pogratulował Netanjahu objęcia urzędu premiera".

Źródło: axios.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3etu9s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3etu9s
Więcej tematów