Trwa ładowanie...
d4400hz

Nowa Zelandia. Wybuch wulkanu na wyspie White. Dramatyczne doniesienia

Nowa Zelandia. Do sześciu wzrosła liczba ofiar erupcji na wyspie White. Geolodzy alarmują, że wulkan wykazuje zwiększoną aktywność sejsmiczną i grozi kolejnym wybuchem. Akcja ratowników została wstrzymana. Osiem osób wciąż uznaje się za zaginione.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowa Zelandia. Erupcja wulkanu-wyspy White
Nowa Zelandia. Erupcja wulkanu-wyspy White (PAP, Fot: Michael Schade)
d4400hz

Erupcja na wyspie White: ryzyko kolejnego wybuchu

BBC informuje, powołując się na najnowsze pomiary agencji geologicznej GeoNet, że ryzyko ponownego wybuchu wulkanu White rośnie. "Sytuacja pozostaje bardzo niepewna. Wybuch może nastąpić w ciągu najbliższych 24 godzin" - brzmi komunikat geologów.

- Sygnały sejsmiczne na wyspie nasilają się. Parametry są coraz bardziej niepokojące - wyjaśnił wulkanolog Graham Leonard na konferencji prasowej w środę rano.

d4400hz

Minister policji Stuart Nash powiedział, że z wulkanu wydobywają się trujące gazy, a wyspa pokryta jest grubą warstwą kwaśnego popiołu.

Erupcja na wyspie White: akcja ratunkowa przerwana

d4400hz

Z powodu trudnych warunków na wyspie, poszukiwania zostały przerwane. Służby wznowią akcję, kiedy tylko sytuacja wokół wulkanu się uspokoi. Ratownicy czekają na sygnał, że w okolicy wulkanu jest bezpiecznie. Jedna z łodzi, która próbowała wyruszyć na rekonesans, wróciła pokryta półmetrową warstwą popiołu.

Nowozelandzka policja podkreśla, że najnowsze aktualizacje sejsmologiczne są na tyle poważne, że zespoły ratunkowe nie mają innego wyjścia, jak tylko czekać. Pozostają jednak cały czas w gotowości, aby najszybciej jak tylko będzie to możliwe wrócić na wyspę.

Czytaj również - Wulkan na Islandii budzi się. Czy Europie grozi katastrofalny wybuch?

d4400hz

Władze przyznają jednak, że szanse na znalezienie żywych są niewielkie.

Erupcja na wyspie White

Wulkan na wyspie White wybuchł w poniedziałek o godz. 3 nad ranem czasu polskiego. W trakcie erupcji w jego pobliżu znajdowało się 47 osób. Policja tuż po wybuchu informowała o 5 ofiarach śmiertelnych, co najmniej 8 osobach zaginionych i wielu rannych. Z wyspy udało się ewakuować 34 osoby. Wiele z nich znajduje się w stanie krytycznym.

Czytaj również - Naukowcy ostrzegają: gdy znika lód, budzą się wulkany

d4400hz

Jacinda Ardern, premier Nowej Zelandii, poinformowała, że wśród zaginionych i rannych są obywatele Nowej Zelandii, Australii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chin i Malezji.

Niebezpieczna wyspa White

Wulkan White jest jednym z najbardziej aktywnych w tym regonie oraz najchętniej odwiedzanym przez turystów. Każdego roku tysiące ludzi z całego świata udają się na wyspę, aby podziwiać jej surowy krajobraz.

d4400hz

W 2016 roku doszło na niej do krótkiej erupcji, ale nikt nie został ranny. W listopadzie tego roku portal GeoNet ostrzegał o wzroście aktywności sejsmicznej wyspy, ale informacje te zostały zignorowane.

Zobacz też: Nobel dla Olga Tokarczuk. Polityk PO mówił o kompetencjach literakich rządzących

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: BBC/ "Daily Mail"

d4400hz

Podziel się opinią

Share

d4400hz

d4400hz
Więcej tematów