Wulkan na Islandii budzi się. Czy Europie grozi katastrofalny wybuch?
Położony na Islandii wulkan Askja może niedługo wybuchnąć. Czy Europie grozi chmura pyłów i zawieszenie ruchu lotniczego?
Trzęsienia ziemi w pobliżu wulkanu na Islandii. Czy zbliża się wybuch?
W ostatnim tygodniu sejsmografy odnotowały około 850 niewielkich trzęsień ziemi w pobliżu wulkanu Askja. Najsilniejsze miały 3,4 stopnia w skali Richtera. Wulkanolodzy zastanawiają się, czy ich przyczyną może być przesunięcie się wielkiej masy magmy pod powierzchnią ziemi.
Od 2010 roku wulkanolodzy obserwują rosnącą aktywność sejsmiczną w okolicy Askji. Od 2012 roku dno krateru robi się coraz cieplejsze i latem szybciej niż w poprzednich latach znika z niego lód. Trzęsienia ziemi w sąsiedztwie wulkanów zdarzają się często i nie dają pewności o wybuchu, ale należy mieć się na baczności.
Na Islandii znajduje się około 130 wulkanów, w tym 18, które wybuchły w czasach historycznych. Askja leży w centralnej części wyspy, 20 kilometrów na północ od lodowca Vatnajökull.
W kalderze Askji, czyli dużym kraterze pozostałym po zapadnięciu się wulkanu, znajduje się jezioro. Okolica jest tak opustoszała, że trenowali tam astronauci z programu Apollo przed wyprawą na Księżyc. Z powodu śniegu Askję można odwiedzić tylko przez kilka miesięcy w roku. Gorące źródła w rejonie krateru mają temperaturę 30 stopni Celsjusza.
Wulkan na Islandii. Jakie jest zagrożenie dla Europy?
Gdyby wulkan Askja wybuchł w najbliższych dniach, chmura pyłów zawisłaby nad zachodnią Europą – podaje portal severe-weather.eu. Mogłoby dojść do paraliżu komunikacji lotniczej.
Nie po raz pierwszy w najnowszej historii islandzki wulkan może sprawić Europie nieprzyjemną niespodziankę. W kwietniu 2010 roku erupcja Eyjafjallajökulla doprowadziła do zawieszenia lotów nad prawie całym kontynentem. Chmura popiołów z wulkanu przez kilka tygodni unosiła się w atmosferze, stanowiąc poważne zagrożenie dla samolotów.
Po wybuchu wulkanu na Islandii w 2010 roku wielu przywódców nie dotarło na krakowski pogrzeb Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Odwołano też tysiące innych połączeń lotniczych, zaburzony został grafik wydarzeń sportowych. Straty wycenia się na 5 miliardów dolarów.
Poprzedni duży wybuch Askji miał miejsce w 1875 roku. Wiatr poniósł wtedy chmurę pyłów aż nad Polskę i Niemcy. Do ostatniej erupcji doszło w 1961 roku.
Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl