Trwa ładowanie...
d3p5m9k

Wulkan na Islandii budzi się. Czy Europie grozi katastrofalny wybuch?

Położony na Islandii wulkan Askja może niedługo wybuchnąć. Czy Europie grozi chmura pyłów i zawieszenie ruchu lotniczego?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Położony na Islandii wulkan Askja może niedługo wybuchnąć. Na zdjęciu erupcja na pobliskim polu lawowym Holuhraun, 2014 rok.
Położony na Islandii wulkan Askja może niedługo wybuchnąć. Na zdjęciu erupcja na pobliskim polu lawowym Holuhraun, 2014 rok. (East News, Fot: N.A.S.A/SIPA/EAST NEWS)
d3p5m9k

Trzęsienia ziemi w pobliżu wulkanu na Islandii. Czy zbliża się wybuch?

W ostatnim tygodniu sejsmografy odnotowały około 850 niewielkich trzęsień ziemi w pobliżu wulkanu Askja. Najsilniejsze miały 3,4 stopnia w skali Richtera. Wulkanolodzy zastanawiają się, czy ich przyczyną może być przesunięcie się wielkiej masy magmy pod powierzchnią ziemi.

Od 2010 roku wulkanolodzy obserwują rosnącą aktywność sejsmiczną w okolicy Askji. Od 2012 roku dno krateru robi się coraz cieplejsze i latem szybciej niż w poprzednich latach znika z niego lód. Trzęsienia ziemi w sąsiedztwie wulkanów zdarzają się często i nie dają pewności o wybuchu, ale należy mieć się na baczności.

d3p5m9k

Na Islandii znajduje się około 130 wulkanów, w tym 18, które wybuchły w czasach historycznych. Askja leży w centralnej części wyspy, 20 kilometrów na północ od lodowca Vatnajökull.

W kalderze Askji, czyli dużym kraterze pozostałym po zapadnięciu się wulkanu, znajduje się jezioro. Okolica jest tak opustoszała, że trenowali tam astronauci z programu Apollo przed wyprawą na Księżyc. Z powodu śniegu Askję można odwiedzić tylko przez kilka miesięcy w roku. Gorące źródła w rejonie krateru mają temperaturę 30 stopni Celsjusza.

Wulkan na Islandii. Jakie jest zagrożenie dla Europy?

Gdyby wulkan Askja wybuchł w najbliższych dniach, chmura pyłów zawisłaby nad zachodnią Europą – podaje portal severe-weather.eu. Mogłoby dojść do paraliżu komunikacji lotniczej.

Nie po raz pierwszy w najnowszej historii islandzki wulkan może sprawić Europie nieprzyjemną niespodziankę. W kwietniu 2010 roku erupcja Eyjafjallajökulla doprowadziła do zawieszenia lotów nad prawie całym kontynentem. Chmura popiołów z wulkanu przez kilka tygodni unosiła się w atmosferze, stanowiąc poważne zagrożenie dla samolotów.

d3p5m9k

Po wybuchu wulkanu na Islandii w 2010 roku wielu przywódców nie dotarło na krakowski pogrzeb Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Odwołano też tysiące innych połączeń lotniczych, zaburzony został grafik wydarzeń sportowych. Straty wycenia się na 5 miliardów dolarów.

Poprzedni duży wybuch Askji miał miejsce w 1875 roku. Wiatr poniósł wtedy chmurę pyłów aż nad Polskę i Niemcy. Do ostatniej erupcji doszło w 1961 roku.

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ostry spór w studio. Poszło o Marsz Niepodległości

d3p5m9k

Podziel się opinią

Share
d3p5m9k
d3p5m9k
Więcej tematów