PolskaNowa ustawa o zamówieniach publicznych

Nowa ustawa o zamówieniach publicznych

Prawo do składania protestów i odwołań wobec postępowania zamawiającego będą miały również organizacje przedsiębiorców - zakłada przyjęta w czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych.

Za przyjęciem ustawy głosowało 340 posłów, przeciwnych było pięciu, tylu też wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja przyczynić się ma do poprawy przejrzystości procedur przetargowych oraz ułatwić małym i średnim firmom dostęp do zamówień publicznych.

Prawo do składania protestów i odwołań na postępowanie zamawiającego będą miały organizacje przedsiębiorców, które będą wpisane na listę prowadzoną przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Organizacje tę będą miały prawo zgłosić swój protest najpóźniej sześć dni przed terminem końcowym składania ofert.

Nowelizacja daje możliwość zamiany wadium na należyte zabezpieczenie wykonania umowy. Obecnie firma, która wygrała przetarg, musi najpierw zapłacić wadium, a potem tzw. zabezpieczenie. Dopiero po wpłaceniu tego drugiego zamawiający oddaje wadium.

Ponadto ustawa zobowiązuje zamawiającego do publikowania ogłoszeń na stronie internetowej, jeśli szacunkowa wartość zamówienia przekracza równowartość 3.000 euro.(ck)

ustawanowelizacjasejm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)