Trwa ładowanie...
d6h3itx

Nowa inwestycja NATO w Polsce. Budowa ruszy latem

Budowę bazy dla amerykańskiej armii w Powidzu, w której mają być przechowywane pojazdy opancerzone, amunicja i broń, sfinansuje NATO. Prace potrwają do 2021 r., a Sojusz na nowy magazyn przeznaczył 260 mln. dol.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef NATO Jens Stoltenberg podczas wizyty w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku
Szef NATO Jens Stoltenberg podczas wizyty w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku (East News, Fot: AP Photo/Czarek Sokołowski)
d6h3itx

Sekretarz generalny NATO w rozmowie z Polskim Radiem poinformował, że inwestycja w Polsce uzyskała zgodę kwatery głównej na finansowanie. Zaznaczył, że kluczowe jest umiejscowienie dużego lotniska w pobliżu magazynu na sprzęt wojsk Stanów Zjednoczonych. Budowa ruszy w połowie roku i potrwa dwa lata.

- Inwestycja w infrastrukturę w centralnej Polsce jest częścią większych wysiłków wzmacniających mobilność wojskową. Poprzez wstępne rozlokowanie sprzętu zwiększymy gotowość do działania naszych wojsk, bo chodzi także o zdolność szybkiego transportu ludzi, a nie tylko ciężkiego sprzętu - powiedział Stoltenberg.

Podkreślił, że finansowanie budowy bazy jest przykładem współdziałania NATO i USA w Europie.

d6h3itx

W zamian stałej bazy?

Jak przypomina polskieradio.pl, rozmieszczanie sprzętu wojskowego w bazach z małą obsługą było praktykowane już także podczas zimnej wojny, a swoje magazyny w pobliżu ewentualnych działań wojennych budowały obie strony konfliktu.

Dowództwo NATO wyjaśnia, że magazyn sprzętu w Powidzu w razie konfliktu pozwoli armii USA szybko wesprzeć wojska sojusznicze. To dla Waszyngtonu tańsze rozwiązanie niż stała obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Polska baza w Powidzu będzie jedną z pięciu, w których zmagazynowany zostanie sprzęt dla dywizji pancernej USA. Dwa magazyny będą znajdowały się w Niemczech, a po jednym w Belgii, Holandii i właśnie w Polsce.

d6h3itx

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Bartłomiej Sienkiewicz popiera pomysł Lecha Wałęsy ws. Solidarności

d6h3itx

Podziel się opinią

Share
d6h3itx
d6h3itx
Więcej tematów