#NotATarget – Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Podczas tegorocznych obchodów kontynuowana będzie kampania #NotATarget, której zadaniem jest pokazanie światowym przywódcom, że społeczeństwo nie zgada się na ataki na niewinnych ludzi.

#NotATarget – Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej
Źródło zdjęć: © iStock.com

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej w rocznicę wielkiej tragedii

Dokładnie 15 lat temu, 19 sierpnia 2003 roku, w Bagdadzie (Irak) w wyniku ataku bombowego zginęło 22 działaczy humanitarnych. Jednym z nich był Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka i Specjalny Przedstawiciel Sekretarza Generalnego w Iraku, Sergio Vieira de Mello. Zamachowcy użyli ciężarówki wypełnionej materiałami wybuchowymi, aby zrównać z ziemią placówkę ONZ. Ten atak wraz zmusił do wycofania się z Iraku ONZ oraz inne organizacje humanitarne. Tysiące ludzi zostały wówczas bez pomocy, zdane tylko na siebie.

W celu pamięci o tragedii z 2003 roku oraz przypomnienia światu o wojnie, głodzie, cierpieniu i ofierze wolontariuszy, lekarzy, dziennikarzy, a także ludności cywilnej, ONZ postanowiło ustanowić Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej w liczbach

Każdego roku na świecie giną dziesiątki tysięcy cywili. W Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej ONZ publikuje liczby wyznaczające ogrom tragedii. W 2017 roku ponad 26 000 osób cywilnych zostało zabitych lub rannych w wyniku działań wojennych. Są to dane z sześciu najniebezpieczniejszych państw: Afganistanu, Iraku, Somalii, Jemenu, Demokratycznej Republiki Konga i Republiki Środkowoafrykańskiej. Aż 92% ofiar ataków z użyciem materiałów wybuchowych to cywile. Liczna uchodźców na świecie sięga już 68,5 miliona osób. W Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej nie można zapominać również o tych, którzy poświęcają się, aby świat usłyszał o wojnie. W ubiegłym roku zginęło 83 przedstawicieli mediów. Byli to zarówno dziennikarze, pracownicy mediów, jak również blogerzy. Pojechali w najbardziej niebezpieczne rejony świata, aby zdawać relację z tego jak bardzo cierpią niewinni ludzie. Nie da się zliczyć ilości dzieci osieroconych przez rodziców czy też ofiar przemocy seksualnej. Wiemy za to, że bestialscy wojownicy coraz częściej uprowadzają dzieci, aby te walczyły za nich. Świat wie o istnieniu 6,5 tysiąca dziecięcych żołnierzy. Nie tak powinno wyglądać dzieciństwo. Codzienne obrazy wojny, śmierć i strach to nie obrazy, przeznaczona dla oczu niewinnych dzieci. Jaki świat będą tworzyły ofiary takiej codzienności?

#NotATarget - Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej szansą na zmianę

Każdy, komu nie jest obojętne cierpienie cywili w krajach objętych wojną. Kto pragnie poprzeć działalność wolontariuszy w miejscach walki z epidemiami, działaczy pomagających przerażonym, niedożywionym i wyczerpanym cywilom może pomóc. Wystarczy wejść na stronę https://www.worldhumanitarianday.org/, wybrać historię, która najbardziej nas poruszy i zostawić pod nią swoje selfi. Następnie można udostępnić je na swoim profilu Facebook z oznaczeniem #NotATarget. Z oznaczonych zdjęć zostanie utworzona żywa petycja, którą zobaczą wszyscy uczestniczący w 73. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Specjalnie stworzona animacja będzie też wyświetlona na najsłynniejszych budynkach świata. Łatwo jest ignorować podpisy tysięcy osób. Spojrzenie im prosto w oczy nie będzie już tak proste.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)