Norma godzin. Listopad 2023. Dwa święta pomniejszą wymiar pracy
W listopadzie wypadają aż dwa dni ustawowo wolne od pracy. Ile godzin przepracują więc osoby zatrudnione? Jedno ze świąt - Narodowe Święto Niepodległości - wypada w sobotę. Czy pracownicy mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny? Co z 2 i 3 listopada?
Czas pracy w listopadzie 2023 wynosi dokładnie 160 godzin. To oznacza, że pracownicy mają do przepracowania 20 dni. Dziesięć będzie natomiast dniami wolnymi. Dwa z nich zagwarantują święta ustawowe: Uroczystość Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości.
Listopad. Wolne. Kiedy wypada? Czy 1 i 2 listopada są wolne?
Listę dni ustawowo wolnych reguluje ustawa z 1951 roku. Zgodnie z jej przepisami, dni wolne w listopadzie wypadają kolejno 1. oraz 11. dnia miesiąca. Dodatkowo, pracownicy wykonujący obowiązki zawodowe w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy mogą liczyć na wolne weekendy. Czy w związku z przypadającymi świętami w listopadzie, zatrudnieni otrzymają dodatkowe wolne?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Długi weekend w listopadzie. Polacy obrali jeden kierunek
Uroczystość Wszystkich Świętych, przypadająca 1 listopada w 2023 roku wypada w środę. Czy kolejne dni, czyli czwartek oraz piątek 2 i 3 listopada również są wolne? Jak wynika z przepisów - nie. Na przedłużenie wypoczynku mogą liczyć jedynie osoby, które skorzystają z przysługujących im dni urlopowych lub odpowiednio zaplanują grafik na listopad.
Czy 11 listopada jest wolny od pracy? Kodeks pracy wskazuje jasno
Kolejnym ze świąt, pomniejszających wymiar czasu pracy w listopadzie, jest Narodowe Święto Niepodległości. W 2023 roku wypada ono w sobotę. Czy w związku z tym pracownikom za 11 listopada należy się dzień wolny? Jak informuje artykuł 130. par. 2. "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Oznacza to, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę dodatkowy dzień wolny w innym terminie. Kiedy?
Jak wskazują przepisy, powinien to być dzień przypadający w tym samym okresie rozliczeniowym, co święto wypadające w sobotę. Pracodawca i pracownik mogą jednak porozumieć się i przesunąć wolne na kolejny okres rozliczeniowy.
Zobacz również: Pogoda na Wszystkich Świętych. Nowa prognoza na 1 listopada