Czy za 11 listopada przysługuje dzień wolny? Przepisy nie pozostawiają złudzeń
Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. To jedna z najważniejszych uroczystości państwowych. W związku z tym jest to jeden z trzynastu dni ustawowo wolnych od pracy. W 2023 roku wypada on w sobotę. Czy pracownikom należy się wolne za 11 listopada?
Listę świąt, zapewniających pracownikom dodatkowe wolne reguluje Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Jednym z nich jest wypadające 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości. W 2023 roku będzie to sobota. W związku z tym pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny.
Wolne za święto w sobotę. To przepis regulowany prawem
Regulacje dotyczące wolnego przysługującego pracownikom ze względu na święto wypadające w sobotę reguluje artykuł 130. Kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co ważne, wolne za 11 listopada oraz każde inne święto wypadające w sobotę przysługuje wyłącznie pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przypomina, że nie otrzymają go osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych, czyli umowy zlecenia oraz umowy o dzieło.
Wolne za 11 listopada 2023. Kiedy należy je odebrać?
Prawo nie wyznacza odgórnego terminu, w którym pracownicy muszą odebrać wolne za święto wypadające w sobotę. Przepisy wskazują jednak, że powinno to stać się w trakcie tego samego okresu rozliczeniowego. Na wniosek pracownika, zatrudniający może jednak przesunąć wspomniane wolne za święto w sobotę na kolejny okres rozliczeniowy.