Wszystkich Świętych 2023. To szansa na długi weekend
Uroczystość Wszystkich Świętych, wypadająca 1 listopada jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy. W 2023 roku wypada on w środę. Z tego względu pracownicy mają szansę na przedłużenie ostatniego weekendu październikowego. Jak zaplanować wolne, by cieszyć się dłuższym odpoczynkiem?
Lista dni ustawowo wolnych od pracy jest regulowana prawem. Jak wynika z ustawowych zapisów, do końca roku pozostały cztery święta, które zapewnią pracownikom dodatkowy odpoczynek. Najbliższe wypada 1 listopada, kiedy obchodzona jest Uroczystość Wszystkich Świętych. To również okazja do przedłużenia wolnego i skorzystania z jesiennego, długiego weekendu.
Wszystkich Świętych 1 listopada. Jak przedłużyć wolne?
Wypadająca na początku listopada Uroczystość Wszystkich Świętych jest jedną z ostatnich okazji do skorzystania z długiego weekendu w 2023 roku. Skorzystać z niej będą mogli jednak pracownicy, którzy nie wyczerpią do tego czasu przysługującej im puli urlopowej. 1 listopada przypada bowiem w środę, co oznacza, że weekend można przedłużyć do pięciu lub nawet dziewięciu dni. W jaki sposób?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Górska perełka po sezonie. "Jesień jest szczególnie piękna"
Ostatni weekend października do pięciu dni wydłużą osoby, które zdecydują się skorzystać z urlopu 30 oraz 31 października. Tak samo długi odpoczynek zyskają osoby, które wezmą wolne po Uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 2 oraz 3 listopada.
Pracownicy, którzy chcą maksymalnie wydłużyć wolne na przełomie października i listopada, mogą zdecydować się na pomniejszenie puli urlopowej o 4 dni: 30 oraz 31 października i 2, oraz 3 listopada. Wówczas długi weekend potrwa aż dziewięć dni.
Wszystkich Świętych a później Święto Niepodległości. To kolejna okazja do przedłużenia weekendu?
W listopadzie każdego roku wypadają dwa dni ustawowo wolne od pracy. Poza rozpoczynającą miesiąc Uroczystością Wszystkich Świętych, świętem ustawowo wolnym jest Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada. W tym roku wypada ono w sobotę. Nie oznacza to jednak, że dni ustawowo wolnych w 2023 roku będzie mniej. Jak bowiem wskazują przepisy Kodeksu pracy, za święto wypadające w sobotę osobom zatrudnionym przysługuje prawo do odebrania wolnego w innym dniu.