Noc Muzeów w stolicy
Nocne zwiedzanie przyciągnęło tłumy - zobacz
Długie kolejki i setki atrakcji.
W sobotni wieczór główne i reprezentacyjne ulice Warszawy: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat czy też uliczki Starego Miasta pełne były zwiedzających. To efekt otwarcia się na nocne zwiedzanie ponad 200 warszawskich instytucji: nie tylko muzeów, ale także specjalnie otwartych na tę okazję instytucji państwowych jak Pałac Prezydencki, parlament i kancelaria premiera.
Nocni goście mogli także do późnej nocy brać udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez stołeczne klubokawiarnie, biblioteki i centra kultury. Jednak tłumy były mniejsze niż w ub.r. Niektóre z imprez - z braku chętnych - zostały odwołane, np. wycieczka śladami Janusza Korczaka.
Po raz kolejny ogromnym zainteresowaniem cieszyły się miejsca związane z funkcjonowaniem najwyższych polskich władz: Pałac Prezydencki, kancelaria premiera oraz Sejm i Senat.
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r., w 2001 r. przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Głównym celem tej imprezy, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności.
Noc Muzeów już od 2003 r. odbywa się również w Polsce i z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przystępuje coraz więcej miast. Muzea i galerie przygotowują specjalne wystawy i wydarzenia, które cieszą się ze strony fanów Nocy Muzeów bardzo dużym zainteresowaniem.
(PAP,ah)