Trwa ładowanie...
dmfd6ou

NIK skontrolował program Patryka Jakiego. Ogłoszenie wyników

NIK złoży 16 zawiadomień do prokuratury ws. nieprawidłowości w programie "Praca dla więźniów". Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport z kontroli sztandarowego projektu ówczesnego szefa Służby Więziennej - Patryka Jakiego.
Share
NIK skontrolował program Patryka Jakiego. Ogłoszenie wyników
NIK skontrolował program Patryka Jakiego. Ogłoszenie wynikówŹródło: PAP, Fot: Rafał Guz
dmfd6ou

Raport NIK dotyczy wydatków i strat, jakie Skarb Państwa miał ponieść w ramach programu "Praca dla więźniów". W jego ramach zapowiadano budowę 40 hal do pracy dla więźniów.

Kontrolerzy NIK przyjrzeli się trzem z 29 wybudowanych w ciągu czterech lat hal. "W finansowaniu inwestycji i remontów realizowanych w ramach programu miało dojść do licznych nieprawidłowości" - przekonuje Najwyższa Izba Kontroli.

NIK skontrolował program Patryka Jakiego. Ogłoszenie wyników

- Bardzo mocno odcinam się od tezy, że praca kontrolerów, którą mam zaszczyt nadzorować, jest przez kogokolwiek korygowana - powiedział Marek Bieńkowski. Dyrektor Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK odpowiedział w ten sposób na sugestie, że kontrola i sposób prezentacji jej wyników wpisuje się w spór polityczny między szefem Izby a partią rządzącą.

dmfd6ou

Zobacz konferencję NIK ws. nieprawidłowości w Służbie Więziennej

Bieńkowski podkreślał, że złożenie zawiadomień ws. znalezionych nieprawidłowości, było jego obowiązkiem. - Gdybyśmy nie ich nie złożyli, sami moglibyśmy zostać pociągnięci do odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązków - powiedział dyrektor.

NIK skontrolował program Patryka Jakiego. 16 zawiadomień do prokuratury

"Stwierdzono 27 przypadków udzielenia zamówień z naruszeniem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Łączna kwota wydatkowanych w ten sposób środków to ponad 115 mln zł" - poinformował NIK.

dmfd6ou

Bieńkowski oraz doradca delegatury NIK w Szczecinie Marcin Stefaniak prezentowali szczegółowe wyniki kontroli. Podkreślali, że ich celem nie jest zanegowanie sensu czy pozytywnych skutków programu nadzorowanego przez Patryka Jakiego.

Czytaj też: Marian Banaś uderzy w Patryka Jakiego. We wtorek będzie raport NIK
Marian Banaś może stracić poświadczenia bezpieczeństwa. NIK odpowiada ABW

NIK skontrolował program Patryka Jakiego. Liczne nieprawidłowości

Za najważniejsze nieprawidłowości kontrolerzy uznali powierzanie zamówień konkretnym podmiotom prywatnym z uzasadnionym ryzykiem wystąpienia korupcji. Zwrócili też uwagę na nierzetelny nadzór nad wykonywaniem umów w ramach programu i brak gwarancji oraz bardzo ograniczony zakres zatrudniania osadzonych.

dmfd6ou

Kontrolerzy zarzucają między innymi narażenie Skarbu Państwa na straty w wysokości niemal 37 mln poprzez zaniżania wysokości czynszu dzierżawionych hal przemysłowych hal przemysłowych. Inny skrajny przykład to koszt toru przeszkód w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Biegły ocenił maksymalny koszt tej inwestycji na 65 tys zł. - Za tych kilkanaście palików zapłacono 370 tysięcy - mówił Bieńkowski.

   NIK
Źródło: NIK

Czytaj też: Marian Banaś kontratakuje. Miażdżące wyniki kontroli programu Jakiego
Krzysztof Kwiatkowski o kontroli NIK w ministerstwie. "To nie narzędzie polityczne"

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dmfd6ou

Podziel się opinią

Share
dmfd6ou
dmfd6ou
Więcej tematów