Trwa ładowanie...
d2sysa5

NIK skontrolował program Patryka Jakiego. Ogłoszenie wyników

NIK złoży 16 zawiadomień do prokuratury ws. nieprawidłowości w programie "Praca dla więźniów". Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport z kontroli sztandarowego projektu ówczesnego szefa Służby Więziennej - Patryka Jakiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NIK skontrolował program Patryka Jakiego. Ogłoszenie wyników
NIK skontrolował program Patryka Jakiego. Ogłoszenie wyników (PAP, Fot: Rafał Guz)
d2sysa5

Raport NIK dotyczy wydatków i strat, jakie Skarb Państwa miał ponieść w ramach programu "Praca dla więźniów". W jego ramach zapowiadano budowę 40 hal do pracy dla więźniów.

Kontrolerzy NIK przyjrzeli się trzem z 29 wybudowanych w ciągu czterech lat hal. "W finansowaniu inwestycji i remontów realizowanych w ramach programu miało dojść do licznych nieprawidłowości" - przekonuje Najwyższa Izba Kontroli.

NIK skontrolował program Patryka Jakiego. Ogłoszenie wyników

d2sysa5

- Bardzo mocno odcinam się od tezy, że praca kontrolerów, którą mam zaszczyt nadzorować, jest przez kogokolwiek korygowana - powiedział Marek Bieńkowski. Dyrektor Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK odpowiedział w ten sposób na sugestie, że kontrola i sposób prezentacji jej wyników wpisuje się w spór polityczny między szefem Izby a partią rządzącą.

Zobacz konferencję NIK ws. nieprawidłowości w Służbie Więziennej

Bieńkowski podkreślał, że złożenie zawiadomień ws. znalezionych nieprawidłowości, było jego obowiązkiem. - Gdybyśmy nie ich nie złożyli, sami moglibyśmy zostać pociągnięci do odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązków - powiedział dyrektor.

d2sysa5

NIK skontrolował program Patryka Jakiego. 16 zawiadomień do prokuratury

"Stwierdzono 27 przypadków udzielenia zamówień z naruszeniem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Łączna kwota wydatkowanych w ten sposób środków to ponad 115 mln zł" - poinformował NIK.

Bieńkowski oraz doradca delegatury NIK w Szczecinie Marcin Stefaniak prezentowali szczegółowe wyniki kontroli. Podkreślali, że ich celem nie jest zanegowanie sensu czy pozytywnych skutków programu nadzorowanego przez Patryka Jakiego.

Czytaj też: Marian Banaś uderzy w Patryka Jakiego. We wtorek będzie raport NIK
Marian Banaś może stracić poświadczenia bezpieczeństwa. NIK odpowiada ABW

d2sysa5

NIK skontrolował program Patryka Jakiego. Liczne nieprawidłowości

Za najważniejsze nieprawidłowości kontrolerzy uznali powierzanie zamówień konkretnym podmiotom prywatnym z uzasadnionym ryzykiem wystąpienia korupcji. Zwrócili też uwagę na nierzetelny nadzór nad wykonywaniem umów w ramach programu i brak gwarancji oraz bardzo ograniczony zakres zatrudniania osadzonych.

Kontrolerzy zarzucają między innymi narażenie Skarbu Państwa na straty w wysokości niemal 37 mln poprzez zaniżania wysokości czynszu dzierżawionych hal przemysłowych hal przemysłowych. Inny skrajny przykład to koszt toru przeszkód w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Biegły ocenił maksymalny koszt tej inwestycji na 65 tys zł. - Za tych kilkanaście palików zapłacono 370 tysięcy - mówił Bieńkowski.

NIK
Podziel się
d2sysa5

Czytaj też: Marian Banaś kontratakuje. Miażdżące wyniki kontroli programu Jakiego
Krzysztof Kwiatkowski o kontroli NIK w ministerstwie. "To nie narzędzie polityczne"

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d2sysa5

d2sysa5
d2sysa5
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów