Trwa ładowanie...

NIK skontrolował program Patryka Jakiego. Ogłoszenie wyników

NIK złoży 16 zawiadomień do prokuratury ws. nieprawidłowości w programie "Praca dla więźniów". Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport z kontroli sztandarowego projektu ówczesnego szefa Służby Więziennej - Patryka Jakiego.

NIK skontrolował program Patryka Jakiego. Ogłoszenie wynikówŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d331lpq
d331lpq

Raport NIK dotyczy wydatków i strat, jakie Skarb Państwa miał ponieść w ramach programu "Praca dla więźniów". W jego ramach zapowiadano budowę 40 hal do pracy dla więźniów.

Kontrolerzy NIK przyjrzeli się trzem z 29 wybudowanych w ciągu czterech lat hal. "W finansowaniu inwestycji i remontów realizowanych w ramach programu miało dojść do licznych nieprawidłowości" - przekonuje Najwyższa Izba Kontroli.

NIK skontrolował program Patryka Jakiego. Ogłoszenie wyników

- Bardzo mocno odcinam się od tezy, że praca kontrolerów, którą mam zaszczyt nadzorować, jest przez kogokolwiek korygowana - powiedział Marek Bieńkowski. Dyrektor Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK odpowiedział w ten sposób na sugestie, że kontrola i sposób prezentacji jej wyników wpisuje się w spór polityczny między szefem Izby a partią rządzącą.

Bieńkowski podkreślał, że złożenie zawiadomień ws. znalezionych nieprawidłowości, było jego obowiązkiem. - Gdybyśmy nie ich nie złożyli, sami moglibyśmy zostać pociągnięci do odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązków - powiedział dyrektor.

d331lpq

NIK skontrolował program Patryka Jakiego. 16 zawiadomień do prokuratury

"Stwierdzono 27 przypadków udzielenia zamówień z naruszeniem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Łączna kwota wydatkowanych w ten sposób środków to ponad 115 mln zł" - poinformował NIK.

Bieńkowski oraz doradca delegatury NIK w Szczecinie Marcin Stefaniak prezentowali szczegółowe wyniki kontroli. Podkreślali, że ich celem nie jest zanegowanie sensu czy pozytywnych skutków programu nadzorowanego przez Patryka Jakiego.

NIK skontrolował program Patryka Jakiego. Liczne nieprawidłowości

Za najważniejsze nieprawidłowości kontrolerzy uznali powierzanie zamówień konkretnym podmiotom prywatnym z uzasadnionym ryzykiem wystąpienia korupcji. Zwrócili też uwagę na nierzetelny nadzór nad wykonywaniem umów w ramach programu i brak gwarancji oraz bardzo ograniczony zakres zatrudniania osadzonych.

d331lpq

Kontrolerzy zarzucają między innymi narażenie Skarbu Państwa na straty w wysokości niemal 37 mln poprzez zaniżania wysokości czynszu dzierżawionych hal przemysłowych hal przemysłowych. Inny skrajny przykład to koszt toru przeszkód w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Biegły ocenił maksymalny koszt tej inwestycji na 65 tys zł. - Za tych kilkanaście palików zapłacono 370 tysięcy - mówił Bieńkowski.

NIK
Źródło: NIK

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d331lpq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d331lpq
Więcej tematów