Trwa ładowanie...

"Nigdy nie byłem nazistą". Tomasz Greniuch zabrał głos, jest komunikat IPN

Tomasz Greniuch został p.o. dyrektora wrocławskiego oddziału IPN. Decyzja wywołała niemałe kontrowersje. Greniuch w przeszłości m.in. był związany z ONR. Teraz sam zainteresowany zabrał głos w specjalnym komunikacie.

Burza po decyzji IPN. Na zdjęciu p.o. dyrektora wrocławskiego oddziału Instytutu Tomasz Greniuch Burza po decyzji IPN. Na zdjęciu p.o. dyrektora wrocławskiego oddziału Instytutu Tomasz Greniuch Źródło: Agencja Gazeta
d4927vw
d4927vw

Dr Tomasz Greniuch został p.o. dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Decyzja budzi kontrowersje, bo Greniuch wcześniej należał m.in. do ONR i wykonywał nazistowskie gesty.

Tymczasem dr Greniuch opublikował komunikat. Oświadczenie pojawiło się na stronie internetowej IPN.

"Moja rodzina została doświadczona przez oba totalitaryzmy: niemiecki nazizm i sowiecki komunizm" – powiedział zacytowany w komunikacie Greniuch.

"Szokujące wyniki z Łodzi". Ksiądz wzburzony informacją ze szkół

"Nigdy nie byłem nazistą, za nieodpowiedzialny gest sprzed kilkunastu laty jeszcze raz przepraszam i uważam to za błąd. Symbole i gesty, które wznosiłem, to była młodzieńcza brawura, często głucha na zdrowy rozsądek i konsekwencje. Nigdy jednak nie miały one podłoża gloryfikowania totalitaryzmów!" – dodał.

d4927vw

Instytut podaje, że Tomasz Greniuch jest m.in. prawnukiem legionisty Józefa Piłsudskiego, obrońcy Lwowa. Z kolei jego wujek był członkiem Szarych Szeregów, został aresztowany przez Gestapo i po brutalnym śledztwie osadzony w KL Auschwitz 10 stycznia 1941 r. Jako więzień polityczny został rozstrzelany 11 listopada 1941 r.

"W 2013 r. Tomasz Greniuch wybrał drogę historyka, badacza, poszukiwacza prawdy. Konsekwencja i upór w dążeniu do celu, bez względu na przeciwności losu (a było ich bardzo wiele), zaprowadziły go do Instytutu Pamięci Narodowej. Trzy lata pracy zawodowej w IPN to wytężony wysiłek doceniony przez przełożonych" – czytamy w komunikacie Instytutu.

Wrocław. Tomasz Greniuch p.o. dyrektora oddziału IPN. Burza po decyzji

Przeciwko decyzji IPN ws. Tomasza Greniucha zaprotestowali m.in. historycy z Uniwersytetu Wrocławskiego, a także posłowie KO.

d4927vw

Odniosła się do tego także Ambasada Izraela, która w ubiegłym tygodniu w oświadczeniu na Twitterze skomentowała nominację Greniucha na szefa wrocławskiego IPN i jego stosunek do "wznoszenia ręki w nazistowskim pozdrowieniu".

"W Polsce, w kraju, który tak wiele wycierpiał pod okupacją hitlerowską, nie powinno być miejsca dla używania nazistowskich symboli" - można przeczytać w oświadczeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4927vw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4927vw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj