Niezwykłe odkrycie w Gorzowie. Operator koparki natknął się na tajemnicze piwnice

Do niezwykłego odkrycia archeologicznego doszło podczas przebudowy dawnej Przemysłówki w Gorzowie. Operator koparki natknął się na tajemnicze piwnice, które prawdopodobnie powstały w czasach późnego średniowiecza.

Odkrycie archeologiczne w pobliżu dawnej Przemysłówki w Gorzowie
Odkrycie archeologiczne w pobliżu dawnej Przemysłówki w Gorzowie
Źródło zdjęć: © Facebook, Muzeum Lubuskie | Muzeum Lubuskie
Monika Mikołajewicz

To nie pierwsza niespodzianka archeologiczna, którą udało się odkryć w ostatnim czasie w Gorzowie, w okolicach Przemysłówki. W listopadzie natrafiono tam na trzy studnie, z których każda zaliczała się do innego okresu historycznego. Tym razem pojawiły się tajemnicze, późnośredniowieczne piwnice oraz wiele drobnych archeologicznych rarytasów. O odkryciu poinformowało na swoim Facebooku Muzeum Lubuskie w Gorzowie.

  • Odkrycie archeologiczne w pobliżu dawnej Przemysłówki w Gorzowie
  • Odkrycie archeologiczne w pobliżu dawnej Przemysłówki w Gorzowie
[1/2] Odkrycie archeologiczne w pobliżu dawnej Przemysłówki w GorzowieŹródło zdjęć: © Facebook, Muzeum Lubuskie | Muzeum Lubuskie

Między "Bimbą" a Przemysłówką

Na tajemniczą piwniczkę natknął się operator koparki, pracujący na obszarze pomiędzy słynną repliką wagonu tramwajowego z 1899 ("Bimbą"), a wejściem na Przemysłówkę. Wstępne prace wykopaliskowe wykazały, że odkryte piwnice pochodzą z przełomu XIV i XV wieku. Niestety po tylu latach okazało się, że ciąg późnośredniowiecznej zabudowy został zniszczony przez nowożytne budownictwo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wraz z wielowiekowymi piwnicami archeolodzy natknęli się na inne znaleziska. Na ich terenie wykopano trochę ceramiki oraz kościanych i rogowych narzędzi. W bezpośrednim sąsiedztwie też nie brakowało historycznych ciekawostek. Natknięto się na zachowane w całości - co okazuje się rzadko spotykanym zjawiskiem - naczynia nowożytne.

Przy pomocy członków Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Warta" udało się wykopać srebrny sygnet oraz średniowieczne i nowożytne monety. Dużym zainteresowaniem wśród poszukiwaczy i archeologów cieszyła się ponadto wykopana butelka po piwie, pochodząca z lokalnego browaru i datowana na 1914 r.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)