Trwa ładowanie...

Sensacyjne odkrycie w Gazie. Znalezisko z czasów rzymskich

Podczas prac związanych z budową obiektu mieszkaniowego natrafiono na niezwykłe znalezisko archeologiczne. Chodzi o ponad 60 grobów pochodzących z czasów rzymskich, które wykopano w Strefie Gazy.

Sensacyjne odkrycie z czasów rzymskich w Strefie GazySensacyjne odkrycie z czasów rzymskich w Strefie GazyŹródło: East News, fot: Fatima Shbair
dtakl6d
dtakl6d

W niedzielę władze Hamasu w Strefie Gazy poinformowały o sensacyjnym odkryciu, którego dokonano w starożytnym miejscu pochówku. To kolejne znalezisko na tym obszarze. Pierwsze miało miejsce w styczniu ubiegłego roku, gdy rozpoczęto przygotowania do budowy projektu mieszkaniowego, finansowanego przez Egipcjan.

W Strefie Gazy znaleziono groby z czasów rzymskich East News
W Strefie Gazy znaleziono groby z czasów rzymskichŹródło: East News, fot: Fatima Shbair

Zidentyfikowano 63 groby

Ostatnie znalezisko objęło aż 63 groby. Hiyam al-Bitar, badacz z zarządzanego przez Hamas Ministerstwa Starożytności i Turystyki poinformował, że najstarsze kości wraz z artefaktami datowane są na drugi wiek n.e. Prace archeologiczne wspierane są przez zespół francuskich ekspertów, którzy mają pomóc w tym, by udało się zdobyć jak najwięcej informacji na temat tego niezwykłego miejsca. Całą niedzielę trwały prace polegające na przesiewaniu oraz wywożeniu taczkami ziemi.

Budowa na miejscu starożytnego cmentarza trwa

Cmentarz z czasów starożytnych znajduje się w nietypowym miejscu. Otoczony jest blokami mieszkalnymi, na jego terenie zaś powstają kolejne. Plany dotyczące tej inwestycji wciąż są aktualne, a mimo zamknięcia terenu przed osobami niepowołanymi, grabieże mają tam miejsce już od pierwszych dokonanych tam znalezisk na początku zeszłego roku. Wynoszono wówczas takie artefakty jak zamknięte trumny czy pokryte starożytnymi napisami cegły.

dtakl6d

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Przełom na Grenlandii. Eksperci poruszeni skalą odkrycia

Strefa Gazy słynie ze swojego położenia na starożytnych szlakach handlowych. Niespokojna sytuacja, ale też szybki rozwój miast oraz gęste zaludnienie sprawiają, że znajdujące tam zabytki są bardzo słabo chronione.

dtakl6d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtakl6d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj