WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Niezapowiedziane ćwiczenia wojsk rosyjskich w Armenii

Rosyjskie wojska rozpoczęły niezapowiedziane manewry mające na celu weryfikację "gotowości bojowej" sił stacjonujących w Armenii - poinformowały służby prasowe Południowego Okręgu Wojskowego sił zbrojnych Rosji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjskie samoloty szturmowe Su-25 w czasie manewrów
Rosyjskie samoloty szturmowe Su-25 w czasie manewrów (mil.ru)
WP

Skontrolowana ma zostać gotowość sił powietrznych stacjonujących w Erebuni i Giumri. W komunikacie sprecyzowano, że manewry odbędą się w ośrodkach szkoleniowych Kamchud i Alagiaz i będą monitorowane przez drony.

Rosja już w marcu przeprowadziła ćwiczenia wojskowe na bezprecedensową skalę, co wiązało się z rozmieszczeniem rosyjskich żołnierzy w Armenii i dwóch gruzińskich separatystycznych republikach - Abchazji i Osetii Płd. Rosja dysponuje od 1995 roku dwiema bazami militarnymi w Armenii toczącej z Azerbejdżanem spór o Górski Karabach - ormiańską enklawę w Azerbejdżanie.

Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna pochłonęła 30 tys. ofiar śmiertelnych, były setki tysięcy uchodźców. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu. Jest źródłem napięcia na Południowym Kaukazie, w strategicznej strefie pomiędzy Iranem, Rosją i Turcją.

WP

Od 19 czerwca armeńskie władze próbują ponadto uporać się z wielkimi demonstracjami organizowanymi w Erywaniu przeciwko zapowiedzianym podwyżkom cen energii.

Zobacz również: Putin przedłuża rosyjskie embargo

WP
WP