Niewolnice seksualne. Japonia zapłaci ofiarom żołnierzy
Południowokoreański sąd nakazał Japonii wypłacenie odszkodowań 16 kobietom, które w czasie II wojny światowej były zmuszane do prostytucji przez japońską armię. Szacuje się, że ofiar żołnierzy było ponad 200 tysięcy.
Zgodnie z czwartkowym orzeczeniem południowokoreańskiego sądu rząd Japonii musi wypłacić po 154 tysiące dolarów odszkodowania grupie kobiet z Korei Południowej, które w czasie II wojny światowej były zmuszane do pracy w wojskowych domach publicznych i wykorzystywane przez japońską armię. Tokio twierdzi, że wyrok jest nie do przyjęcia.
- Uważam, że Japonia powinna szczerze przeprosić i wypłacić odszkodowanie zgodnie z orzeczeniem - skomentowała wyrok sądu jedna z ofiar, 94-letnia Lee Yong-soo.
W 2016 roku szesnaście kobiet złożyło pozew w sądzie rejonowym w Seulu, domagając się zadośćuczynienia za zniewolenie seksualne przez japońskich żołnierzy. Pięć lat później sprawę oddalono z uwagi na immunitet suwerena. Teraz Sąd Najwyższy w Seulu uchylił to orzeczenie i przyznał rację ofiarom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chaos na ulicach Madrytu. Tysiące ludzi starło się z policją
Szacuje się, że w czasie II wojny światowej ponad 200 000 kobiet i dziewcząt zostało zmuszonych do pracy w roli "pocieszycielek" japońskich żołnierzy. Pochodziły z Korei, Chin, Indonezji czy Tajwanu.
Minister spraw zagranicznych Japonii, Yoko Kamikawa wydała w tej sprawie oficjalne oświadczenie, w którym podkreśliła, że orzeczenie jest całkowicie "nie do przyjęcia i godne pożałowania". W ocenie Tokio sprawę definitywnie rozstrzygnięto w drodze porozumienia w 2015 roku.
Źródło: "The Japan Times"