Trwa ładowanie...
d2db7p5

Niespodziewany zwrot. Zbigniew Ziobro wycofuje się z pozwu

Nie będzie pozwu ministerstwa sprawiedliwości przeciw profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego - poinformował szef resortu Zbigniew Ziobro. Teraz to oni chcą pozwać ministra za naruszenie dóbr osobistych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbigniew Ziobro udzielił komentarza PAP
Zbigniew Ziobro udzielił komentarza PAP (Agencja Gazeta, Fot: Paweł Małecki)
d2db7p5

- Nie ma potrzeby kierowania tego pozwu, bo każdy już może wyrobić sobie zdanie, kto w tej sprawie obawia się prawdy - powiedział minister w rozmowie z PAP.

Z nieoficjalnych doniesień RMF FM wynika, że złożenie pozwu zablokował Ziobrze Jarosław Kaczyński. Rezygnację z niego doradzali przede wszystkim sztabowcy PiS, którzy przekonywali, że argumenty wytoczone przez resort najprawdopodobniej byłyby nie do obrony przed sądem. Chcieli uniknąć kompromitacji - w obawie, że wyrok zapadnie jeszcze przed jesiennymi wyborami do parlamentu.

Pomysł wytoczenia procesu miał wzbudzić kontrowersje także wśród najbliższych współpracowników premiera.

d2db7p5

Zobacz także: Kaczyński oskarża Bieleckiego. Kluzik-Rostkowska: ordynarne kłamstwo

Chodzi o opinię prawników z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego z dnia 9 czerwca. Nowelizacja ma według nich prowadzić do złagodzenia odpowiedzialności prezesów państwowych spółek za korupcję. W ocenie ministerstwa sprawiedliwości teza ta jest nieprawdziwa.

- Są granice krytyki i politycznych sporów, których przekraczać nie wolno (...) Państwo nie może tolerować kłamstwa, które uderza w jego podstawy i sprawia, że zaufanie obywateli do niego zostaje zachwiane - argumentował w sobotę wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

d2db7p5

Naukowcy rozważają złożenie pozwu przeciw ministrowi. Członowie KIPK chcą sprostowania i "zaniechania naruszania dóbr osobistych naukowców przez resort i ministra sprawiedliwości".

Zapowiedź pozwu sprzed ponad tygodnia przyjęli ze zdumieniem. W wydanym oświadczeniu pisali: "Z niedowierzaniem przyjmujemy, iż opinie naukowe sformułowane w ekspertyzie do procedowanych w Parlamencie zmian w prawie karnym mają stać się podstawą pozwu wniesionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości".

Podkreślali, że "bezprecedensowe działania ministerstwa, podjęte jeszcze przed podpisaniem opiniowanej ustawy przez prezydenta RP, godzą w wolność prowadzenia badań naukowych, ingerują w wolność wypowiedzi i wyrażania opinii oraz zagrażają standardom debaty o tworzeniu prawa w Rzeczypospolitej Polskiej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2db7p5

Podziel się opinią

Share

d2db7p5

d2db7p5
Więcej tematów